| Exeemii a întrebat:

Bunaaaaaaa. Am o problema laughing. Recent am dat de fostul meu iubit, pe care nu l-am mai vazut de 2 ani. Arata exact la fel, e frumos. Eu sunt intr-o relatie de 1 an jumate si nu am de gand sa ma despart de iubitul meu. Ideea e ca am vorbit putin cu fostul si m-am bucurat ca l-am vazut. El se tot uita la mine si zambea, posibil sa ma considere frumoasa dupa atata timp. El e un om sincer. De cand l-am vazut, ma gandesc sa ii scriu, dar nu stiu ce sa fac. Eu ii datorez niste scuze si simt ca am piatra asta pe inima. I-as scrie pentru a-mi cere scuze si pentru a mai vedea ce mai face dupa atata timp. Dar nu-i pot spune prietenului meu. Si ma simt foarte prost. Simt ca trebuie sa imi cer scuze de la fostul, a fost singurul care nu mi-a lasat un gust amar dupa relatie si cu care m-am despartit in relatii bune, deci merita sa auda ce am de spus. Dar nu stiu ce sa fac, cum sa procedez. Mi-e frica de faptul ca poate o sa incepem sa vorbim sau o sa ma sune si nu vreau sa pun relatia mea in pericol. Ma simt pe muchie de cutit si nu stiu ce sa fac. Help. Dau funda, mersi.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Ii poti scrie daca asa simti dar daca stii ca dupa nu vei mai vrea sa vorbiti. Daca vezi ca el incearca sa caute iar apropiere spune-i de relatia ta, ca sunteti fericiti impreuna si nu vrei sa-i faci nimic rau actualului. Eventual pastrati totul la a vorbi ocazional pe Facebook (Sau unde vorbiti voi) si daca ti se pare ca ti se reaprind anumite sentimente pentru el, renunta. Ii poti spune si prietenului tau ca i-ai scris, eu zic ca-ti va aprecia sinceritatea.
O seara placuta! happy

| MarianWLF a răspuns:

Imi place sinceritatea, deci o sa iti dau un raspuns sincer, nu o lua personal. In locul prietenului tau nu m-as simtii prea bine daca as afla asta, stii cum e, apare acea frica "daca a dat de fostul ce se intampla? daca vrea sa se impace cu el, etc", sfatul meu sincer pentru respectul prietenului tau mai bine lasa-l impace. Daca v-ati despartit in relatii bune nu ai nici o obligatie fata de el, sfatul meu, pastreaza distanta, intoarce-ti privirea de la fostul.

| neutrino a răspuns:

Fii cuminte, altfel risti sa ramai singura. Aceste gesturi se fac atunci cand esti singura si ai un anumit scop. Nu cred ca ti-ar prinde bine daca actualul prieten ar face la fel cu fostele sale iubite.

| dannyel86 a răspuns:

Lasa lucrurile asa cum sunt si mergi mai deoarte, cu relatia in care esti implicata. E cel mai corect asa si nu mai tulburi nici apele. De ce te complici? Vrei probleme? Le poti avea, daca nu esti cuminte. Se vor ivi alte ocazii in care sa te justifici fata de fostul partener. Trebuie doar sa fie momentul potrivit! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti faci probleme daca vei spune ce ai pe suflet. Te va linistii sa faci asta scurt si la subiect sa nu ii dai de inteles altceva.Eu te sfatuiesc sa o faci, o sa iti para rau mai tarziu, daca nu faci ce iti dicteaza constiinta, acum e momentul sa ii spui ca iti pare rau.