| Dismally a întrebat:

Cam cati bani "de buzunar" credeti ca sunt necesari pentru un adolescent in ziua de astazi?

84 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

100 lei pe luna

| Dismally explică (pentru mgtow):

Mai putin decat alocatia? Cred ca te vor injura adolescentii big grin

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Uitasem de alocatie, normal aia ar trebui sa ramana la elev (cat e?) nu mai stiu. Multi fac prostii cu ea daca au mai multi bani

| Dismally explică (pentru mgtow):

Cred ca 150, nu stiu sigur.

| Adry05 a răspuns:

Eu o să încerc să-i dau o sumă fixă ca să învețe să se mențină cât de cât într-o anumită sumă de bani și la nevoie mai completez. cred că în jur de 50 de lei pe săptămână i-aș da, idk

| Dismally explică (pentru Adry05):

Este bine si cu o suma fixa.

| Violleta2022 a răspuns:

Banii din alocatie ar trebui sa-i fie suficienti, deoarece el personal nu are cheltuieli, parintii platind pentru casa, masa, haine si scoala.

| Dismally explică (pentru Violleta2022):

Are si el unele cheltuieli happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dismally):

Si cum arata cheltuielile alea?

| Dismally explică (pentru Violleta2022):

Isi mai cumpara un suc, ceva dulce sau cine stie ce altceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dismally):

Exact la asta m-am referit cand am spus ca are banii din alocatie: suc, un dulce...

| Dismally explică (pentru Violleta2022):

Sa stii ca s-au scumpit tigarile big grin nu le mai ajunge alocatia

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dismally):

Vorbim aici de adolescenti, nu adulti!
Oricum, adolescentii nu au voie sa fumeze, fiindca dauneaza grav sanatatii. Parintii avand obligatia sa-si controleze copii si sa le impune o anumita conduita si educatie, fiindca nu sunt capabili sa discearna bine de rau. Alcoolul si tigarile ar trebui interzise adolescentilor pana la 21 de ani, asa cum occidentul a facut, ca sa reduca drastic consumul lor si sa-i avem sanatosi ca copii, nu bolnavi. Un parinte cu creier nu-i va permite niciodata adolescentului sa fumeze sau sa consume alcool, fiindca nu vrea sa-si nenoroceasca propriul copil.

| PainTech a răspuns (pentru Violleta2022):

Teoretic.

| Dismally explică (pentru Violleta2022):

Este interzis deja dar asta nu ii va opri, lucrurile interzise sunt atractive.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt necesari.

| Dismally explică (pentru sadrian46):

Cum sa nu fie, au nevoie si ei.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dismally):

Și cum simt nevoia să cheltuie fără să câștige?

| Drimmero a răspuns:

Ba da' calici mai sunteti, daca nici copilului vostru nu-i dati dar sa cheltuiti pe toate prostiile nu v-ar deranja. Halal de parinti cei care sunt asa calici. Nu stiu exact cat ar fi necesar, dar daca vrea si el sa iasa in oras, la un suc cu o fata, la un film cu prietenii, trebuie sa aiba acolo ceva de buzunar, de transport, sa plateasca ceea ce consuma prin oras, o sa ajunga la 20-30 de ani si o sa va scoata ochii ca ati fost niste Hagi Tudose cu ei. Eu i-as da cat imi cere, l-as intreba cam ce ar vrea sa faca cu ei sa stiu cat e nevoie sa-i dau si ii dau. Comunistii s-au gandit rapid ca doar pentru scoala e nevoie, pentru drumul ala si sa-si ia si ei un sandwich, dar au si ei nevoie ca tot omul.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Am vazut multi care cheltuie pe bautura pe tigati etc. dar cand le cere copilul ceva dulce nu sunt bani...

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Pai gura lor ce sa mai bea, plamanul lor ce sa mai respire daca nu gudron, tutun si alte mizerii de la tigari? Mizerii de parinti care n-ar da o ciocolata la copii dar sa se imbete si sa isi fumeze ultimele procente din plamani ca ultimii mizerabili, astia n-ar trebui sa se numeasca parinti ci ingrijitori. Inteleg cand nu sunt bani si chiar nu ai ce sa-i dai, sunt si situatii de genul, ma refer in special la situatia in care stai cu malaiul la sosete doar pentru a te imbata si a te afuma.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Da, pai banii sunt pentru pacanele ori alte prioritati.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O buna intrebare.

Hmmm, daca sta cu parintii, probabil pana in 250 RON/luna, poate chiar mai putin.
Daca sta fara parinti... peste 500RON/luna probabil.

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Pai cu parintii ma refeream, nu singur.

| Catrice a răspuns:

10 lei pe zi cat timp e la școală (un sandviș+ceva dulce mâncare de prânz), iar în vacanțe la munca.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Nu stiu daca au unde munci la acea varsta happy

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

De la 16+ e légal.
Restul....treburile casei sunt și ele munci.

| Dismally explică (pentru Catrice):

O fi legal dar nu cred ca vei gasi.

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Eh mai pune mami o vorbă, da tati niște bănuți și găsești în 5 minutehee hee

| Dismally explică (pentru Catrice):

Ehh, vacanta este pentru relaxare, au timp de munca dupa ce termina scoala happy

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Relaxare că nu învață, dar nu zice nimeni sa nu învețe si la "scoala vieții"hee hee

| Dismally explică (pentru Catrice):

Da, pai nu vezi, daca te uiti pe Facebook, din ce in ce mai multi se lauda ca au terminat scoala vietii laughing Si macar daca o faceau si pe aia tot era ceva...

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Decat angajat la "buzunarul lui tati" parca mai bine suna "școala vieții" laughing

| Dismally explică (pentru Catrice):

Ambele sunt la fel de inteligente si originale laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu mai mult decat alocatia pe care statul va ofera!
Si asta daca si parintii sunt de acord
Sunt copii care nu primesc alocatia mana, sau daca o primesc, beneficiaza de o mica parte.
Oricum, voi cheltuiti mult mai mult decat primtiti de la stat.

| Dismally explică (pentru Fatamuntilor):

Cat este acum alocatia, 150?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Dismally):

Tu stii cat este.
Imparti la cate zile sunt pe luna.
Eu primeam bani de pachet la scoala si duminica de un film
Dar daca vrei mai mult poti negocia cu parintii tai in functie de bugetul acestora
Nu poti avea pretentie daca parintii tai au salariu mimim pe economie de acolo au de platit facturi, de cumparat mancare si multe altele...
As introduce in scoala educatie financiara ca sa invatati sa gestionati veniturile si sa poti stabili prioritatile.

| Dismally explică (pentru Fatamuntilor):

Nu stiu nici eu cat este.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Pe ce lume traiti, tovarasi? 185 e!

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu mai iau de multisor, n-am de unde sa stiu laughing

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Adică 4.2 lei pe zi? Nu mi se pare suficient. Un Sandwich era 3.5 lei acum 6 ani când mai eram eu în liceu. E de ajuns dacă mănânci dimineața și stai lângă liceu. Dar dacă face naveta și sta plecat 12 ore de acasă (cum făceam eu) atunci nu mai e de ajuns. Depinde și de posibilitățile părinților, și de nevoile lui

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Scuze. Eram în eroare. Acum am aflat cât este alocația. Cum spuneam, depinde de situația fiecăruia...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru 70gabriela70):

Stiu ca multi copii isi iau sandwis de acasa.In orice caz iesi mai ieftin, mai ales daca ai mai multi copii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Google it.winking

| LoveSleep a răspuns:

10lei pe zi
Și de la 150lei în sus pentru cărți terminate de citit pe luna.

| PainTech a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu mi se pare corect. Nu toate cărțile au aceeași dificultate.

| Dismally explică (pentru LoveSleep):

150 lei pe carte terminata? big grin

| LoveSleep a răspuns (pentru Dismally):

Dap.
I-as pune sa citeasca carti pe bani.

| Dismally explică (pentru LoveSleep):

Eu as incerca sa-i fac sa citeasca din placere, sa nu o faca doar asa pentru bani...

| LoveSleep a răspuns (pentru Dismally):

Mult noroc, în 2020 și ceva, citit de placere.
Scopul meu ar fi să-i fac sa citească, nu contează dacă e din proprie inițiativa sau nu. Rezultatul e același.

| Dismally explică (pentru LoveSleep):

Nu am zis ca este usor big grin Rezultatul nu stiu daca este acelasi, cand va disparea recompensa financiara s-ar putea sa nu mai fie interesat de citit...

| LoveSleep a răspuns (pentru Dismally):

Și ce dacă nu ar mai fi interesați de citit? Faptul ca au citit în tot timpul ala le-a adus unele beneficii care rămân acolo, nu se șterg dacă nu mai citesc.

| Frank51 a răspuns:

Nu prea e nevoie de bani de buzunar, astea sunt fite. Atata timp cat are mancare de acasa, haine, telefon, samd, nu are pe ce sa cheltuiasca bani. Nu inseamna ca nu trebuie sa aiba bani, eu ma refer ca nu trebuie neaparat sa ii cheltuiasca. Daca prin bani de buzunar te referi la bani pe care ii arunci pe chestii nefolositoare atunci ar trebui sa ajunga 200 de lei pe luna.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Nu stiu, pentru un adolescent sunt foarte folositoare happy

| OldSoul a răspuns:

Dupa mintea mea, as zice cam asa.
10 lei in zilele normale, de scoala.
Si undeva la 50-100 de lei cand iese cu "Gasca" ca deh...

| Dismally explică (pentru OldSoul):

Deci cam 500 / luna

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Parintii mei au fost altfel cu mine nu stiu cum e la alti copi dar mie mai mult de 10 lei nu imi dadeau cand eram mic, adica bani de suc si inghetata. Pe urma "Aaaaa! vrei bani, la munca ca sa vezi ce inseamna sa muncesti si sa inveti o lectie noua si anume umilinta."
"Mucosule care esti."

| StrongHeart a răspuns:

Intre 1 si 100 lei in functie de cat de bogat e taticul si cat de naiva e mamica.
Daca nu fumeaza, nu se drogheaza sau nu are alte activitati suspecte, 5-10-15 lei la scoala sunt de ajuns si pentru un sandwich si pentru o cafea.
Mi-am amintit de o vorba.
Un copil se duce la tacsu'
-Tata, da-mi si mie 5 lei!
-Ce ma, 4? Ce faci tu cu 3? Nu iti ajung 2?
Ia unu si pleaca!

| Dismally explică (pentru StrongHeart):

In cazul asta ar trebui sa ceara 50, poate se alege cu 10 laughing

| eckblume a răspuns:

Cand parintii stiu cum sa-si educe copilul nu cred ca ar fi o problema cu banii - in sensul ca i-ar cheltui pe droguri, pariuri, tigari ori alcool. I-as da oricat mi-ar cere si l-as intreba cum ii gestioneaza. Sa zicem ca o suma fixa pe saptamana ar fi de 150 de lei. Eu primeam cate 20-30 de lei pe zi de la ai mei si nu ii cheltuiam pe toti. Eram economa laughing

| Dismally explică (pentru eckblume):

Foarte bine, puteai strange sa iti cumperi ceva mai scump happy

| eckblume a răspuns (pentru Dismally):

Daa, uneori le cumparam lor cadouri happy

| Dismally explică (pentru eckblume):

Serios? Foarte fain, erai copilul model happy

| eckblume a răspuns (pentru Dismally):

Da happy Voi adopta stilul parintelui democratic cand voi avea copii. E important sa aiba libertate, dar sa stie cum s-o foloseasca.

| Dismally explică (pentru eckblume):

Da, trebuie sa il inveti intai cum sa foloseasca acea libertate happy

| StefanChriss a răspuns:

Eu i-as da 5lei/zi in 5-8, 10lei/zi in 9-12 si poate in a12a i-as da 15lei/zi, asta zilnic sa-si ia de mancare la scoala. Pe weekend, cand iese seara cu prietenii sau gagic/gagici 20-30lei/seara (asta tot prin a11a, a12a).

| Dismally explică (pentru StefanChriss):

Pai ce gagici cu 20 de lei? laughing Nu-i ajung nici de o cafea si un suc...

| StefanChriss a răspuns (pentru Dismally):

Pai daca e smecher, ii raman de pe saptamana. Oricum, eu nu primeam mai mult si am iesit cu o gramada de tipe, in liceu. La urma urmelor, ceva de baut costa pana in 10lei. Daca vrea mai mult, pune mana si munceste in vacante si-si face proprii bani de buzunar. Eu n-am de gand sa cresc un copil "de bani gata".

| Dismally explică (pentru StefanChriss):

Nu prea au unde sa munceasca.

| Roberrt21 a răspuns:

200 lei. Timp de o săptămână poate chiar două ar trebui sa ii ajung

| Dismally explică (pentru Roberrt21):

Esti adolescent?

| Roberrt21 a răspuns (pentru Dismally):

Da

| Nemessys a răspuns (pentru Roberrt21):

200 de lei pe saptamana? Wtf. da ce face cu atatia bani? Poate doar daca e fumator.
Eu primeam 3 lei pe zi cat sa-mi iau ceva de mancare.

Raspuns la intrebare : Cat isi permite parintele, nu cat cere el. happy Daca parintele isi permite mai mult, atunci strict cat are nevoie pentru mancare, transport si ceva dulce, dar nu tigariwinking.

| Dismally explică (pentru Nemessys):

Si de cei 3 lei iti luai cateva tigari, nu? big grin

| Nemessys a răspuns (pentru Dismally):

Eu nu fumez. Imi luam un sandwitch.

| Dismally explică (pentru Nemessys):

Eu cam dadeam banii pe tigari big grin

| unu3doi2trei1 a răspuns:

100 de lei pe lună, presupun. Cel puțin eu nu săream de atâția când încă mergeam toți la școală. Cu ieșiri rare undeva, ce-i drept.

| Dismally explică (pentru unu3doi2trei1):

Acestia pe langa alocatie? happy

| unu3doi2trei1 a răspuns (pentru Dismally):

Nu. În total rolling on the floor

| Dismally explică (pentru unu3doi2trei1):

Adica acum ar trebui sa lase o parte din alocatie la parinti laughing Nu cred ca le va surade ideea big grin

| unu3doi2trei1 a răspuns (pentru Dismally):

Restul de alocație ar contribui la celelalte cheltuieli: o haină nouă, abonament telefonie internet, etc pe care părinții le acoperă. Nu rămân foarte mulți, din ce am înțeles de pe aici alocația acum este 185, deci 85, dar sunt un ajutor (mic) binevenit care oricum tot în sprijinul lor este.

| Dismally explică (pentru unu3doi2trei1):

Nu stiu daca le ajunge 185 pentru o luna.

| OFQuestions a răspuns:

Cred ca o intrebare mai potrivita era "Cati bani de buzunar ii dati copilului vostru?/Daca ati avea un copil cati bani de buzunar i-ati da?"

Daca as avea eu un copil i-as da cat mai multi bani. I-as da si 10k de euro pe luna daca as putea. Si 20k, si 50k si 100k. Si mai mult de atat. Nu as vrea ca mai tarziu sa imi reproseze ca l-am tinut cu un leu pe zi sau ca niciodata nu a avut bani macar pentru strictul necesar. Nu vreau ca din cauza mea sa se apuce de videochat sau alte chestii de genul, doar ca sa aiba banii pe care EU trebuia sa ii ofer. Nu vreau sa devina obsedat de bani la maturitate din cauza unei copilarii traita in saracie.
Deci raspunsul este: cat mai multi.

(abia astept sa imi sara toti in cap si sa imi zica ca 1 leu pe zi ii ajunge, ca "e copil") laughing

| Anonim203434433 a răspuns:

2-300 lei /saptamana (aprox 30/40 de lei/ zi)
Depinde si de orasul in care isi desfasoara 'activitatile' adolescentul respectiv. (In CJ spre exemplu, cu 20 de lei nu prea poti iesi la un 'suc' sau prajitura', cel putin nu una de calitate.)