| iuliana_5601 a întrebat:

Cand am fost la toaleta am obs o pata de sange pe chilot... mama trebuie sa vina de la servici si sunt cu tata... cum sa-i spun mamei ca mi-a venit? mi-e rusine si + ca tata sta numai prin casa.
p. s. inca nu mi-am pus tamponsad... nu m-am patat decat pe chiloti... si. de unde vine mama de la servici o sa trebuiasca sa ma duc si eu ca acolo sunt niste prietene sa stau cu elecrying
cum sa-i spun mamei imi este foarte rusinesad

9 răspunsuri:
| RoxAnana a răspuns:

Mie nu mi-a fost niciodata rusine de mama. mie mi-a venit la 11 ani si eram acasa. seara am vazut ca m-am patat si mi-am schimbat chilotii mi-am pus putina vata (ca nu aveam at absorbante in casa) si mi-am bagat chilotii la spalat. a doua zi cand sa sorteze mama lucrurile la masina a vazut si cica ti-a venit? si i-am zis ca da. apoi mi-a zis felicitari esti domnisoara bineinteles eu am inceput sa plang (nu stiu de ce) si apoi am fost sa imi cumpar tampoane.
asa ca du-te pune-ti un tampon pe chilot si schimba-l cand simti tu. apoi ii poti spune lu maica-ta ca nu o sa-ti faca nimic. daca tie ti-e rusine sa ii spui ca ti-a venit ciclu cum vei face fata primei iubiri, primului prieten, primului sarut, primei masturbari, primei lectii de sex.astea da probleme. asa ca fa-ti curaj ca totul va fi bine. pune-ti un tampon si du-te la prietenele tale si distrati-vawinking

| Cryss_2345 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine.deoarece asta e ceva normal...fiecare fata, femeie se confrunta cu asa ceva... daca tie rusine de celelalte colege ale mamei tale. iau pe ea intr-un loc si spune-i. dar pana atunci ar fi bine sa te duci sa iti cumperi macar un tampon. cerei tatalui tau un leu. spune-i ca iti iei o punga de pufuleti sau nu stiu.gasesti tu ce sa ii spuihappy

| forever4you a răspuns:

Dar de ce iti este rusine pentru ca nu ai nici un motiv...eu am tampon acum pe minelaughingsi chiar acum mama s-a dus sa'mi i'a ca sa'u terminat... puneti unul ca probabil stii sa-ti pui un tampon si nu este asa mare chestie sa'o spui mamei tale ca oricum va aflabig grin

Curaj!

| Irinna a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie rusine, este normal pentru o fata asa ceva. Daca ai tampon puneti(sper ca sti cumstraight face). si asteapta sa vina mama ta sau daca iti pui tampon, poti merge sa stai cu prietenele.
NU ITI FIE RUSINE! nu ai motive!

| fanJBfan a răspuns:

nu are de ce sa-ti fie rusine.
e normal sa ti se intample asta. sa nu fi speriata daca o sa te doara burta sau ceva de genu`. e normal tuturor fetelor li se intampla. ai putea sa ii spui asa : mami as vrea sa-ti zic ceva dar mi-e cam rusine. cand am fost la toaleta... stii tu. am observat ceva pe chilot... ceva ce li se intampla tuturor fetelor.
cum ti se pare?

| fly a răspuns:

Ciclul nu e o rusine, e normal, toate femeile il au. Spune-i mamei tale intr-un mom cand vei fi doar tu cu ea, in camera la tine sau oriunde te vei afla doar tu cu ea.Intre timp, linistita, pune-ti un absorbent, asa eviti sa te patezi(ne e f elegant :-))Abia ai un mom, spune-i mamei, cu calm si fara frica.Va fi placut surprinsa, vei vedea, asta inseamna ca fata ei a crescut, devine incet incet femie! te salut cu drag! p. s.-am 31 de ani si stiu ca la anii tai nu e totul asa usor, dar sigur nu trebuie sa-ti faci o problema doar pe ca ti-a venit. E normal.:-)

| Monique1 a răspuns:

Pai.
1. nu are de ce sa-ti fie rusine :*
2. cheam-o pe mama ta "in privat" si spune-i, pur si simplu! happy
3. Daca ai, pune-ti tampon.
happy

| Crucified a răspuns:

Cati ani ai disperato?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Iuliana!
sun-o si spune-i
sau spune-i tatalui(ultima optiune)
de mama sa nu-ti fie rusine ca si ea si toate femeile au