| TheDayYouDied a întrebat:

Cand eram in clasa a 3-a, bunica mea a facut cancer si parintii mei nu s-au mai putut ocupa de educatia mea. Mi-am crescut singura fratele pana la 7 ani cand a intrat la scoala, a murit bunica si a inceput mama sa-si revina (adica acum 3 ani). Tatal meu e alcoolic, mama e bolnava cu nervii. De mica am fost maltratata psihic de catre tatal meu, cum ca as fi proasta, ca nu ma duce capul, ca nu sunt in stare de nimic, ca nu voi face nimic in viata si toate astea pentru ca nu pricep matematica. Am inceput sa ma inchid in mine, sa nu mai am incredere in nimeni, m-am refugiat in muzica si am renuntat sa mai invat pe motiv ca si asa sunt altii mai buni ca mine si nu voi reusi sa-i ajung. De doi-trei ani e si mai rau. Cat l-am crescut pe fratele meu l-am invatat o gramada de poezii, l-am invatat sa citeasca inainte de a merge la scoala. El e considerat un geniu acum ca facea toate astea de la o varsta frageda cica "fara sa-l fi invatat nimeni", ca-l lauda invatatoarea etc, iar eu valorez de doua ori mai putin in ochii tatalui meu decat inainte. Nu, nu sunt. Dar vreau sa invat. Doar ca nu stiu cum... Sunt in clasa a 9-a la un profil real. Nu stiu cum ajuns la un profil real cu o medie asa mica (6.60) dar nu vreau sa ma mut la uman fiindca nu vad ce as putea face cu profilul acela si e totusi o sansa sa fac ceva. Semestrul 1 am avut medii destul de mici. Mi-a iesit media 7.77 si ca sa imi iasa macar 8.50 ar trebui sa-mi iasa pe semestrul 2 cam 9.20,ceea ce e imposibil dar vreau sa incerc. Deja am inceput anul prost dar tot nu vreau sa renunt si totusi...

Va rog sa-mi spuneti cum sa ma ambitionez sa invat pentru ca de cate ori incerc sa invat imi aduc aminte de spusele tatalui meu si plang 3 ore si tot nu fac nimic. crying Vreau sa-i dau peste nas, sa vada ca nu sunt prosta, ca el ma crede asa si din cauza lui am ajuns in situatia asta.

Ma scuzati ca am scris atat de mult. Si multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca si sa-mi dea un sfat.

3 răspunsuri:
| SVD a răspuns:

Nimeni nu te poate face sa te simti inferioara fara acordul tau.NIMENI.Si sa stii ca notele nu spun nimic.Incearca sa te documentezi mai mult,sa te implici,sa mergi la concursuri,sa iti intrebi colegii la materiile la care nu te pricepi.Daca esti buna la o materie,incearca sa perseverezi,sa citesti,sa devii cea mai buna. Daca faci ce stii tu mai bine vei ajunge cea mai buna si atunci vei demonstra tuturor,in primul rand tie,ca esti CINEVA.O carte pe care personal,o ador,este Gandeste cutezator, de Ben Carson. Daca intr-adevar vrei sa te ambitionezi sa inveti, citeste aceasta carte si iti garantez 100% ca te vei schimba dupa ce o vei citi.Bafta!

| RonyJey a răspuns:

Gaseste anumite motive pentru care sa inveti. Te auto-educi singura. TRebuie sa fii puternica si sa ai ceva care sa te motiveze sa inveti, de exemplu iti propui ca daca inveti o lectie, dupa iti cumperi ceva, sau ma rog faci un lucru pe care normal nu l-ai face dar care ti l-ai dori. Nu trebuie sa pui la suflet ceea ce zice tatal tau. Cea mai buna "razbunare" pentru ei este sa inveti si sa le demonstrezi ca poti mai mult decat spun ei, sa le dai peste nas. Si atunci cand o sa ai copiii tai vei sti cum sa te comporti cu ei invatand de acum, nelasandu-i sa treaca prin ce treci tu. Peste ceva timp vei avea cu ce sa te mandresti fiind o persoana puternica si mandra de ceea ce ai ajunswinking

| TheDayYouDied explică:

^Nu, nu sunt geniala.* Greseala mea.