| Briosacuafine a întrebat:

Cand sunt in public devin anxioasa oarecum, cred. Adica ma gandesc in continuu la ce pot gandi restul despre mine, mi-e greu sa ma misc liber, am grija sa-mi acopar mereu fata pentru ca nu-mi place cum se vede din lateral, am grija sa nu zambesc prea tare pentru ca nu-mi place zambetul meu, prefer sa ma uit tot in fata sau sa raman cu capul in telefon, uneori imi trag si gluga peste ochi. Nu prea am incredere in mine. Cateva sfaturi ca sa scap de problema asta? Devine enervant... din cauza ca n-am incredere in mine nu pot fi eu insami nici cu prietenii foarte buni desi ei stiu cum sunt de fapt, dar eu ma ascund prin copilarii si prostii de genul. Uneori fac chiar pe proasta ca sa-i fac sa rada, pentru ca simt ca nu sunt interesanta deloc si poate altfel i-as plictisi. Nu sunt lucruri majore, dar fac glume idioate si ma prefac ca nu stiu anumite lucruri. Simt ca obosesc.

Răspuns Câştigător
| Irinadream a răspuns:

Uite, la fel si mie mi sa întamplat, mereu ma imbracam in haine cat mai inchise, eram trista ma gandeam la parerea altora despre mine. Ma gandeam daca ei cred ca sunt prea slaba, prea alba la fata, in capul meu erau multe intrebari. Pana cand mi-am dat seama ca asta era doar in capul meu, nu toate persoanele te judeca fiindca toti suntem oameni, toti avem, defecte si nu ar trebui sa te mai acoperi fii tu insati. Acoperindu-te iti faci tie rau, gandeste-te la duferite chestii pozitive. spala-te pe maini cu apa calduta, pe mine ma ajuta si ma calmeaza cand sunt stresata, incearca sa crezi in tine, las-o mai moale in public nu trebuie sa te sperii, si cu prietenii, ar trebui sa fii tu insati, daca ai prieteni carora le place sa citeasa deschide aubiecte despre asta, daca sunt mai rebeli, vorbeste despre intamplari palpitante din viata ta. Sper ca te-am ajuta ♡

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Trebuie să îți schimbi mentalitatea și să nu mai pui atâta preț pe ce spun alții. Încearcă, cu timpul vei putea.

| AliTheo18 a răspuns:

Nu este bine. Cred ca nu ai incredere in tine in primul rand din cauza aspectului, trebuie si vrei sa te simti frumoasa, si de tine, si de ceilalti. Daca este vorba de aspect, poftim, fardeaza-te, eh? Gaseste-ti un model de par care iti place si fa-l. Imbraca-te cum iti place, dar trebuie sa te simti tu bine in pielea ta in primul rand. Nu-ti mai face griji, omul te vede acum, te uiti in ceva timp. Si eu m-am facut de ras si asta e, oamenii nu se gandesc non-stop la cum am aratat eu sau la ce am facut.

| BogdanGbY a răspuns:

Si eu eram de curand așa până am inceput sa imi bag ****, si chiar daca cei pe care ii cunosc zic că nu sunt urât eu cred ca sunt oricum daca te simti nasol sau singura sau in depresie poti sa imi dai mesaj. Pe nr.