| anonim_4396 a întrebat:

Cand vorbesc cu cineva nu il/o pot privi in fata pentru ca am impresia ca am ceva pe fata, ca nu-mi sta bine parul sau ca am "un defect" si am obiceiul sa ma uit in alta parte sau sa ma departez de aceea persoana. Ce e de facut?:-s

6 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Cred ca tine de agrofobiehee hee Nu stiu sigur daca asta este, insa multe persoane au asta.Considera ca au ei ceva cand se uita cineva in ochii lor.Incearca sa te incurajezi singura si sa iti spui ca nu se intampla nimic, iar chiar daca ar fi sa nu-ti stea parul sau pur si simplu nu esti in toanele tale si te simti prost, ascunde asta printr-un zambet si celelalte pers vor vedea ca esti sigura pe tine.

| Alice_6278 a răspuns:

Sunt in aceea situatzie ca tine.chiar demi place de un baiat mereu caut motiv numai ca sa nul privesc in ochi.parca mii frica. dar sfatul meu este ca mereu trebuie sa carezi ca esti frumoasa esti unika si ca nu ai nici un motiv sa te askunzi de adevar. orice ai fi trebuie sa fii mindra de tine si fii mereu cu fatan sus deoarece viata e frumoasa si nu trebuie sa pierzi nimic din ea.nici macar o sekunda.

| babygyrl a răspuns:

Asa si eu. Cand ma intalneam cu prietenul meu si vorbeam, el se uita la mine si eu in alta parte. Nu stiu nici eu cumsa fac sa scap.

| raducu a răspuns:

Asa si la mine.Tot am impresia ca, atunci cand vorbeste cu mine, ma studiaza si isi spune "uite ce aiurea ii sta parul, uite cum ii nebarbierit" sau chestii de genu.
Ce ii de facut? Nici eu nu stiu exact, doar ca na, ma uit si eu si fac aceeasi chestie pe care ar face'o persoana cu care vorbesc laughing.
Imi pastrez calmul si raman la subiect. big grin

| zombyepie a răspuns:

In primul rand, nu esti copilul nimanui; toata lumea are o mama si un tata. Nu cred ca parintii tai ar fi mandrii de cum te intitulezi sau de cum te simti tu. Daca ai acest complex, poti incerca multe lucruri. De exemplu:
* Poti merge la un psiholog. Nu este nimic in neregula cu acest lucru, sa stii. Daca ti se pare ceva iesit din comun, schimba-ti mentalitatea. Oamenii aceea au facut o facultate si cam stiu ce spun ( daca e, te interesezi si tu de unul mai bun pe internet).
*Discuta cu prietenii tai. Nu ar trebui sa te simti astfel in prezenta lor. Poate daca discuti despre acest lucru, si te auzi, ai sa vezi ca este inutil.
*Cel mai sigur lucru pe care il poti face este sa te convingi singur/a. Atunci cand vorbesti cu cineva si ai avea ceva pe fata, ai simti. Daca nu, persoana cu, care socializezi ar trebui sa fie indeajuns de draguta si sa te atentioneze. Daca nu face acest lucru, problema este la persoana respectiva, nu la tine. Si sincer nu este nimic rau in asta, adica nu te faci de ras, se intampla. Asta daca nu esti intr-un loc public si iti indesi in fata fast food. Si daca nu-ti sta parul bine ce? Ai impresia ca toata lumea arata tipele si tipii de la TV? Eu zic sa te uiti in jur si sa observi si defectele celorlalti. Dar nu in sens negativ. Adica sa te simti tu mai bine ca o persoana are nu stiu ce sau sa iti bati joc de persoana respectiva. Doar sa le vezi in ansamblu, si calitati si defecte si-ai sa vezi ca nu esti singurul/ singura caruia nu ii sta bine parul intr-o zi.
Si trebuie sa ai si grija. Atunci cand vorbesti cu o persoana uitate in ochii ei. Bineinteles iti poti schimba privirea din cand in cand, dar contactul vizual este foarte bun. De asemenea poate fi interpretabil. Poti parea prea timida sau poti da impresia ca minti etc. Si pana la urma urmei nu vorbesti cu cine stie cine. Sunt oameni la fel ca tine, care au parinti, care s-au nascut (majoritatea) la 9 luni si care au mers cu ajutorul caruciorului ceva timp.
Lucrurile astea trebuie sa ti le propui singur/a; mai bine zis, sa ti le impui. Ai un creier. Foloseste-l. Cu el te poti realiza. Si cand iti vei da seama ca ceea ce gandesti nu reflecta realitatea, incearca si ajuta-i pe altii. Toti avem momente cand ne simtim astfel. Important este sa ne trezim cat mai repede. Frumusetea interioara e cea mai importanta. Ba da, asa este. Pentru ca oamenii care au casnicii cu adevarat fericite, se iubesc pentru ceea ce sunt ei in interior. Nimanui nu-i place sa socializeze cu o leguma.
Si daca nu vrei sa faci toate astea pentru tine, gandeste-te cat sufera persoanele care tin la tine. Si sunt sigura ca sunt. Chiar si parintii sunt de ajuns pentru ca ei iti vor intotdeauna binele si au grija de tine si iti asculta cererile (asa cum ti-au bagat internet atunci cand ai cerut). Deci daca propria persoana nu te motiveaza indeajuns, gandeste-te la ceilalti.Este vorba de tine si de viitorul tau si merita sa depui un efort. Sincer nu cred ca vrei sa stai cu mana intinsa la coltul strazii. Pare extrem de inconfortabil. Asta ar trebui sa te motiveze.
Sper ca n-am scris romanul asta degeaba si sa nu te ajute. Succes!

| zombyepie a răspuns:

Draga marrr,

Nu exista agrofobie.
Exista acrofobie care inseamna teama de locuri inalte
si exista agorafobie care inseamna teama de locuri deschise, spatii largi. happy