| Anonimul2k188 a întrebat:

Care alcool este bun, cel metilic sau etilic?. Care e ala periculos?

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Acela metilic e periculos pentru ca e spirt happy si spirtul daca se lasa pe mana copiilor pot ajunge la spital.

| Zedge a răspuns:

Alcoolul metilic este spirtul, iar alcoolul etilic este cel folosit la prepararea bauturilor spituoase care au un continut de alcool mare, sau chiar in industria de prelucrare a petrolului, si ambele pot fi periculoase in anumite circumstante.

| sorinoostende a răspuns:

Răspund în 2019 nu pentru tine, ci pentru cei doi auriți care ți-au răspuns. Spirtul medicinal conține alcool etilic. Voi sunteți nebuni, cum puteți spune că "spirtul" conține alcool metilic?
Spirtul este folosit în general ca dezinfectant, adică se aplică pe piele, O parte este absorbită de aceasta.
Vă dați seama ce se poate întâmpla dacă pielea absoarbe alcool metilic?