| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferența dintre a fi inteligent si a fi deștept? Un copil poate fi inteligent chiar daca nu tocește pentru la școală? Gen, nu știu cum sa explic, dar, un copil deștept poate fi neinteligent? Sau un copil inteligent poate fi prost la învățătură (daca nu vrea si nici nu încearcă sa învețe, dar el poate)? Sa-mi explice cineva daca înțelegeți ce vreau sa zic ^

2 răspunsuri:
| BumiWolfie15 a răspuns:

Tu vrei să spui care e diferența dintre a avea o memorie bună și a fi inteligent (deștept și inteligent sunt sinonime ). Nu trebuie să ști toate statele din Africa ca să fi deștept. Există mai multe tipuri de inteligență și nu poți să ști la perfecțiune toate domeniile. Note mari au de obicei cei care muncesc mai mult pentru a reține informația. De exemplu, poți să fii Newton în fizică înțelegând problemele imediat și să îți fie lene să faci o fișă de lucru la română și astfel iei 2 deși ai fi știut cum să o faci, dar ți-a fost lene.

| 99290 a răspuns:

Deștept e atunci când tocești sau repeți mult ca să reții ceva; când îți dai interesul și ești conștiincios. Inteligent e atunci când deși nu te prea interesează să înveți, prinzi repede. Poți să fii deștept în sensul că înveți cuvânt cu cuvânt, iei note mari, dar cu toate astea să fii limitat în gândire, și să nu înțelegi prea multe dacă nu ți se explică. Și poți să fii inteligent cu note proaste sau informații puține acumulate, dar să îți dai seama de anumite lucruri, să gândești ceva mai departe.
Poți fi și deștept și inteligent în același timp. Spre exemplu omul X care s-a născut cu un grad ridicat de inteligență și a ales să o valorifice prin a exersa nu știu ce, sau a face nu știu ce, și atunci a devenit și foarte deștept în același timp. Eu așa stima ca inseamna