| Nemessys a întrebat:

Care este diferența dintre instabilitate emoțională și imaturitate emoțională.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Labilitatea emotionala(cand termenul nu e folosit metaforic sau de persoane idioate)poate fi asociata unor tulburari, traume (fizice) si presupune schimbari bruste si incontrolabile de dispozitie, reactii nefiresti sau extreme la unele evenimente comune. E ceva incontrolabil, provocat de leziuni cerebrale. Imaturitatea emotionala implica incapacitatea de intelegere a persoanei pe sine sau de relationare cu ceilalti, incapacitatea de adaptare, incapacitatea de gestionare a unor emotii.Adica persoana aia nu s-a dezvoltat emotional corespunzator,din mai multe motive(mediul in care a crescut, educatia, evenimente din viata ei, traume, stres, anxietate etc).

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Imaturitate emotionala = te comporti ca un copil la 30 de ani.
Instabilitate emotionala= acum esti vesel peste 2 secunde plangi; asta e de obicei asociat cu BPD ( borderline personality disorder ).

Primul poate sa-l aiba oricine din cand in cand. Al doilea e o boala psihica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instabilitatea emoționala tine de "traumele" care le-ai trait in copilărie.

Imaturitatea emoționala nu reprezinta nimic, o data ce inaintezi in vârsta îți dai seama că toti oamenii au problemele lor. Sunt imaturi din anumite puncte de vedere. Și o să rămână majoritatea așa până mor.

| Curious2 a răspuns:

Nu stiu