| ღAngiießăă a întrebat:

Care este suma dintre un număr raţional şi unul iraţional?

2 răspunsuri:
| sebby27 a răspuns:

Numarul rational e acela care poate fi exprimat ca un raport de numere intregi(2=2/1, 0, 5=1/2, -7= -7/1).
Cel irational e cel care nu poate fi scris asa (numarul pi, numarul e, radical din 2 sau orice radical care nu are ca rezultat un numar rational)

| ArmywCode a răspuns:

Observație

Multe din teoremele de mai jos sunt întâlnite la concursuri.
Teoremă, exemple

Teorema
Produsul dintre un număr rațional nenul și un număr irațional este irațional.
sau altfel spus
a rațional nenul, b irațional => ab este irațional.
(b poate fi un număr irațional cu radical sau nu)
Demonstrație
a rațional nenul și b irațional.
Demonstrăm că x=ab este irațional.
Presupunem prin absurd că x ar fi rațional. Din x=ab => b = x/a, fals pentru că
1) x/a este rațional ca raport de numere raționale,
2) iar b este irațional.
Exemple
11 este rațional nenul, √6 irațional => 11· √6;
Analog 8·√3 este irațional.
Corolar important (Consecință importantă)

Corolarul
Dacă produsul dintre un număr rațional a și un număr irațional b este rațional, atunci numărul rațional a este nul.
sau
a rațional, b irațional, ab rațional => a=0.
Demonstrație:
Dacă a nu ar fi egal cu 0,
atunci conform teoremei 8 ar rezulta că ab ar fi irațional, fals.
Exemplu
Aflați numerele raționale x pentru care (x²-25) √7 este rațional.
Rezolvare:
x este rațional, 25 este rațional, deci numărul x²-25 este rațional.
x²-25 este rațional și √7 este irațional, deci, cu teorema de mai sus,
rezultă că numărul rațional x² – 25 =0.
x² – 25 =0 x²=25 x = ±5 raționale.
Teoremă

Teorema
Dacă a este rațional nenul și b este irațional, atunci suma lor, produsul lor, câtul lor, sunt numere iraționale
Exemple
11 √6; 8+√3; 3+π, unde π este un număr irațional aproximativ egal cu 3, 14 și apare la cerc.