| bublegum a întrebat:

Care sunt partile componente ale termometrului?

Răspuns Câştigător
| JBStandsForMe a răspuns:

Rezervorul cu lichid, de formă cilindrică sau sferică, ce conţine lichidul termometric (mercur, toluen, alcool etilic sau alt corp termometric);
Tubul capilar, aflat în continuarea rezervorului şi confecţionat din aceeaşi sticlă ca şi acesta;
Scala gradată, confecţionată din sticlă mată şi fixată în dreptul capilarului;
Învelişul de sticlă ce protejează atât capilarul, cât şi scala.

4 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Pai.:mercur si tub de sticla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te dracu deniso pune mana pe carte

| virla a răspuns:

Recipientul cu lichid; alcool, mercur; rigla gradata si tubul de sticla vidat.