| ciprian_8992 a întrebat:

Care limba este mai usoara dintre germana,norvegiana,daneza,suedeza,olandeza, stiu ca sunt limbii germanice si toate sunt dificile dar care este mai acceptabila si daca as putea sa invat una dintre aceste limbii la un nivel de b2 in 2-3 ani?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Germana este cea mai usoara, pentru ca celelalte sunt amestecate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In afara de germana nu vad de ce ai invata restul limbilor daca nu cumva te muti in tara respectiva

| andreeahtml a răspuns:

Germană și olandeza cel puțin sunt strâns legate. Cunosca nivel b2 ambele limbi. Am făcut germană 7 ani la școala. Regulile de pronunție sunt puțin mai dificile, dar în rest totul e simplu. În 3 ani poți învăța germană la nivel b2, doar să înveți pe fiecare zi cate ceva. După ce ai luat la rând regulile de pronunție, îți sugerez sa te uiți pe yt la cântece in germana pentru copii. Nu trebuie să știi cuvintele, doar să te concentrezi și să nu asociezi cuvintele în limba română, trebuie sa înveți să gândești in germana că sa fie totul simplu. Sper că te am ajutat!