| raduspace10 a întrebat:

Care sunt cartile care trebuie citite in anul 1 la facultatea de psihologie?

1 răspuns:
| AutumnDay a răspuns:

Depinde de facultate si de ce ti se recomanda la cursuri. Multi iti recomanda cartile lor pe langa cele din bibliografie.
Iti recomand de Mielu Zlate: Fundamentele Psihologiei (http://www.editurauniversitara.ro/......logiei/90) -ideala pentru intarirea cunostintelor daca vrei sa dai BAC-ul la psihologie si foarte buna pentru admiterea la facultate. In primul an vei avea nevoie de: Fundamentele Psihologiei de Anitei, Fundamentele Psihologiei de Zlate sau Introducene in Psihologie ( http://www.elefant.ro/......-3631.html ). Mi se par printre cele mai importante in primul an si te vor ajuta mult in special la Psihologie Generala (curs din anul I) si Mecanisme Psihice.In rest, vei avea materii precum Neuropsihologie, Psihologia dezvoltarii, Statistica, Engleza, Inteligenta emotionala, Tehnici de informare si comunicare, Istoria Psihologiei, Psihologia Educatiei - materii unde fie cursurile si suportul de curs ne-au fost de ajuns, fie ne-a fost recomandata cartea profesorului respectiv.