| VIp_9373 a întrebat:

Care sunt intrebarile la care raspund propozitiile subordonate?

Răspuns Câştigător
| isabellle a răspuns:

O propoziție subordonată (sau dependentă) este o propoziție care are un înțeles insuficient, care depinde gramatical de o altă propoziție (de cea regentă) și care îndeplinește pe lângă aceasta funcția unei părți de propoziție (subiect, nume predicativ, atribut etc.). Propozitiile subordonate sunt de mai multe tipuri:predicativa, subiectiva ect. Exemple:
ea a ajuns sa fie premianta.-propozitie subordonata predicativa si raspunde la intrebarea ce? Acest fel de porpozitie raspunde si la intrebarile cum, ce fel de etc.
Cine nu este atentnu invata.-propozitie subordonata subiectiva si raspunde la intrebarea cine? Acest fel de propozitie raspunde si la intrebarea ce?