| koko a întrebat:

Care sunt invelisurile pamantului? (litosfera, atmosfera, biosfera etc.)

Răspuns Câştigător
| LostInDreams a răspuns:

Invelisurile pamantului sunt:
-Litosfera (din grecescul lithos=piatră şi sferă) este partea solidă de la exteriorul unei planete.
-Atmosfera-un invelis de aer
-Hidrosfera este invelisul de apa al Pamantului
-Biosfera(este reprezentata de vietuitoare)
-Pedosfera reprezinta invelisul de sol al Pamantului
Sper ca te-am ajutatbig grin

-

33 răspunsuri:
| soby47 a răspuns:

Sunt 6:atmosfera, biosfera, litosfera, hidrosfera, pedosfera, antroposfera! cum o mai zis cineva

| Giulya01 a răspuns:

Litosfera, atmosfera, hidrosfera, biosfera si pedosfera- sunt invelisurile pamantului...

| tatiana123 a răspuns:

Litostera, atmosfera, biosfera, hedrosfera

| keshaYRY a răspuns:

Ati mai uitat unul:-umanitosfera(invelisul cu oameni)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai astea sunt alea de dinauntrul pamnatului credeam ca te referi la atmosfera...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele 4 invelisuri sunt:atmosfera, hidrosfera, litosfera, biosfera!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invelisurile pamantului sunt:1.atmosfera 2.hidrosfera 3.litosfera
4.biosfera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta de dai in gropi si gropile in tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedosfera hidrosfera antroposfera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma nu le prea mai stiu si euu...cine imi poate zice cate sunt:4 sau 5?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Litosfera, atmosfera, hidrosfera, biosfera, pedosfera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atmosfera, litosfera, hidrosfera, biosfera, pedosfera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 6:atmosfera, biosfera, litosfera, hidrosfera, pedosfera, antroposfera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Litosfera, atmosfera, hidrosfera, biosfera, pedosfera si antroposfera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atmosfera, litosfera, boisfera, pedosfera, hidrosfera, antroposfera.eu am invatar 6:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invelisiule de pamant sunt:Litpsfera, Atmosfera, Hidrosfera, Biosfere, Pedrosfera. DD

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Koko, eu sunt in clasa a5-a si am invatat doar 5 invelisuri ale pamantului:litosfera, atmosfera, hidrosfera, biosfera si pedosfera.Eu astea le stiu poate ca in clasele mai mari voi invata mai multe dar acum imi ajung astea. Imi face placere ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

invelisurile Pamantului sunt:-litosfera;
-atmosfera;
-hidrosfera;
-biosfera;
-pedosfera.
litosfera=invelisul de piatra al Terrei;
atmosfera=invelisul de aer al Terrei;
hidrosfera=invelisul de apa al Terrei;
biosfera=invelisul vietuitoarelor;
pedosfera=invelisul de sol.
toate aceste elemente se numesc geosfere.
sper ca te-am ajutat foarte mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hidrosfera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hidrosfera-invelisul de apa al terrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Litosfera, atmosfera, hidrosfera, biosfera, pedosfera. Daca vrei, iti zic despre litosfera, big grin. pwpycy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedosfera hidrosfera

| Iusty26 a răspuns:

Sunt decat 5 : Litosfera, Biosfera, Atmosfera, Hidrosfera si Pedosfera! Please Fundita daca te-am ajutat!

| Serban_Florin_1995 a răspuns:

Ba da prost mai esti "anonim"!
-Biosfera
-Geosfera
-Hidrosfera
-Atmosfera
-Litosfera
Sper ca te-am ajutat Koko!

| raduandrei2001 a răspuns (pentru Serban_Florin_1995):

Geosfera ma schoipule nici nu exista

| Serban_Florin_1995 a răspuns:

-Biosfera=este invelisul pamantului care reprezinta vieturoarele!
-Hidrosfera=este invelisul pamantului care reprezinta apa de pe Pamant!
-Litosfera=este "scoarta terestra"!
-Atmosfera=este invelisul pamantului care reprezinta "aerul"!
-Pedosfera=invelisul pamantului care reprezinta solurile!

| Stefanescu_Darvari_Magdalena_1948 a răspuns:

Ionosfera și stratosfera. Încă 2 adăugate, căci în total sunt 7 învelișuri și 21 de ceruri. Fiecare înveliș are 3 ceruri.

| Donos_Simona_1998 a răspuns:

Litosfera,admosfera,hidrosfera,biosfera si pedosfera. Nu sunt ordine, dar sant toate. =D

| felicialong a răspuns:

Atmosfera biosfera hidrosfera si litosfera tongue