| Buburuzza a întrebat:

Care sunt proprietatile relatiei de egalitate intre numere rationale?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!winking

Egalitatea numerelor rationale

Doua numere rationale notat cu m/n si a/b sunt egale daca fractiile m/n si a/b sunt fractii echivalente adica daca m*b=n*a.
Relatia de egalitate in domeniul numerelor rationale are proprietatile :
1. reflexivitatea : a=a
2. simetria : a=b atunci b=a
3. tranzitivitatea : a=b si b=c atunci a=c
4. Relatia de egalitate in domeniul numerelor rationale avand proprietatile de reflexivitate, simetrie, tranzitivitate este o realtie de echivalenta.

Numerele reprezentate printr-un raport de doua numere intregi a, b cu forma a/b, b diferit de 0, reprezinta multimea tuturor numerelor de forma data mai sus formeaza multimea numerelor rationale.
Multimea numerelor naturale se noteaza cu Q.
N inclus sau egal cu Z inclus sau egal cu Q adica multimea numerelor rationale are ca submultimi multimea numerelor intregi respectiv multimea numerelor naturale.
Un numar rational poate fi reprezentat pe o axa a numerelor ocupand o pozitie in raport cu valoarea sa.

Sper ca te'am ajutat!

Pupici.