| oscar a întrebat:

Cat de mare este riscul sa raman gravida dupa perioada menstruatiei? am folosit prezervativ, dar nu stiu cum s intamplat c la sfarsit prezervativul nu mai era bine asezat, dar rupt nu era, dk ati trait o astfel de exeperienta spuneti-mi cum s finalizat, mi-e teama s nu raman gravida.

Răspuns Câştigător
Laur
| Laur a răspuns:

Partea cu riscul exprimat in procente e foarte irelevanta, ai zice ca un risc de 5% (de exemplu) e mic, dar poate fix cazul tau e intre cele 5 din 100... Trebuie doar sa fii constienta ca e posibil sa se ajunga la o sarcina daca metoda contraceptiva a esuat si sa faci un test de sarcina dupa 3 saptamani de la contactul respectiv (in special pentru linistea ta psihica).

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Conteaza in a cata zi a ciclului mentrual erai. Numaratoarea incepe cu 1 din prima zi de sangerare. Riscul e minim in zilele 1-5 si 24-28 si maxim in zilele 12-18.
Daca relatarea ta este exacta, riscul e totusi minim.