| TurnOn a întrebat:

Cat trebuie dat de mancare unui hamster pitic pe zi ca sa nu se ingrase? funda + vot!

Răspuns Câştigător
| Raresh_4518 a răspuns:

Ii dai o singura data pe zi mancare de hamsteri. dupa ceva timp tai dintr-un fruct sau leguma putin de tot in bucatele mici si i le dai. apoi il lasi pana ziua urmatoare. si faci c-am la fel happy. eu asa fac cu hamsterul meu si nu a patit nimic. nu e gras nu are nici o boala.

3 răspunsuri:
| Sperietoarea a răspuns:

Atat cat trebuie si daca se ingrasa il pui la dieta.

| CrimeLullaby a răspuns:

Toata punga...Mananca cat vrea si dupa ii dai numa morcovi

| monicaprincess99 a răspuns:

Cum se imblanzeste hamsterul
» Probabil in magazinele de animale angajatii nu au timpul suficient pentru a se ocupa permanent de fiecare animalut in parte si din acest motiv trebuie sa-l imblanziti voi, de preferat cand sunt micuti. In primul rand incepeti cu mancarea pe care o asezati cu mana pentru ca astfel hamsterul se va obisnui cu mana care il hraneste si in timp incercati sa-l hraniti din palma. Mangaiati-l si vorbiti mult cu el, pentru a se invata cu vocea. Priviti-l in ochi pentru ca ii place sa i se dea cat mai multa atentie. Nu este bine sa-l deranjati cand doarme. Perioada de imblanzire ar trebui sa dureze pana in patru saptamani dar la unii hamsteri poate dura si mai mult astfel ca trebuie sa aveti rabdare cu ei.

Rase de hamsteri
» Hamsterul Pitic Rusesc – originar din Asia centrala, China, Mongolia si Rusia.
» Hamsterul Pitic Robrocski – originar din Asia centrala, China, Mongolia si Rusia, este cel mai mic dintre hamsteri (hamsterul adult ajunge pana la maxim 5 centimetri lungime).
» Hamsterul Auriu – originar din Siria, este cel mai mare dintre hamsteri, poate atinge lungimi de pana la 25 de cm.
» Hamsterul Alb Pitic Siberian – originar din estul Siberiei si Kazahstan.

Read more: http://www.descopera.net/animale_hamsterul.html#ixzz1dXFEds9C