| Dyingfetus a întrebat:

Cateodata ma simt asa singura, si in interiorul meu simt ca existenta mea pe pamant nu are rost. Simt ca viata mea e banala. Mi-as dori pe cineva sa imi fie alaturi, sa ma placa asa cum sunt. Ma simt pustie.

In fiecare zi, nu am cu cine sa ies afara sau sa vorbesc la telefon, nu fac altceva decat sa ascult melodiile mele rock, si sa ma uit pe fereastra.

Iar cand am iesit cu parinti obligata sa mai ies din casa, am observat lumea cum sunt alaturi de prieteni sau de persoana iubita si pur si simplu isi traiesc viata, razand sau vorbind.
Eu nu sunt asa. Pur si simplu nu am pe nimeni in afara de familie care i-ar pasa de mine.De abia daca pot sa zic ca tatal meu, care ma bate, ma si iubeste.

...Chiar nu stiu ce e cu mine. Eu de ce nu pot avea prieteni? Ce pot sa fac?

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Treaba cu prietenii e mai mult o afacere.La fel ca si cu dragostea.Depinde numai din ce punct privesti problema. Cei de varsta ta cauta oameni deschisi, prietenosi si nebunatici. Iar tu in dorinta de a avea prieteni s-ar putea sa faci greseala sa te schimbi pentru o gasca.Sa iti doresti atat de mult sa fii ca el incat sa iti renegi firea; sa joci rolul unui sangvinic cand tu esti melancolic. N-am inteles eu bine sau ai zis ca tatal tau te bate?thinking

| Bacemi a răspuns:

Inteleg ce simti. Am trecut prin asta. E greu. Simti ca vrei sa ai un rost, chit ca e unul banal gen sa iesi cu cineva care te place la un suc, undeva. Sa te trezesti deodata ca intra pe usa un prieten adevarat si iti arata cum trebuie sa iti traiesti viata. Ai nevoie de ceva al tau, de ceva care sa fie impartasit. Sa simti ca ai ceva frumos. Ca poti combate mentalitatea superficiala a altora aratandu-le ce viata frumoasa ai tu fiind o persoana draguta si neincercand sa ascunzi ce simti. Stiu ca nu e deloc usor. Iti e greu in primul rand sa trebuiasca sa alegi chiar tu sa fii singura. Pentru ca alegi asta refuzand oamenii cu 2 fete. Si prietenii adevarati stim cu totii ca nu se gasesc asa usor. Poti avea si tu prieteni. Trebuie doar sa indraznesti. Cauta sa vezi intai cine e o persoana mai deosebita si ar merita. Apoi incerci sa o cunosti mai bine. Poate va imprieteniti. Daca vrei putem vorbi pe privat mai multe.

| alone a răspuns:

T inteleg perfect asea st si eu cred ca stem niste firi mai soltare! eu spre deosebire d tine am un prieten care in schimb e departe si e si mai greu in definitiv... e greu sa-ti faci prieteni mai ales daca iti doresti niste prieteni adevaratii, uneori cred ca e mai bine asea macar nu esti inconjurata d oameni care sa-ti faca rau si care sa scoata p gura numai perle si sa t enerveze! desi atunci cand t simti ft singur nu mai conteaza cine e LG tine pentru ca macar e cineva! nu stiu exact c sa-ti zic pentru ca e o situatie care nu prea are legatura cu cei dn juru tau ci are legatura cu felu tau a fii si cu sentimentele tale...

| blonda1992 a răspuns:

E mai bine fara prieteni, crede-ma. odata am avut si eu ff multi "prieteni". dar cand a fost vb sa mi demonstreze ca sunt ca adevarat prietenii mei adevarati nu s-au inghesuit. pot sa zic ca nimeni chiar nu mi a mai fost aproape.acum asa am ramas si eu sg.bine ca prietenul meu care e plecat si nu e langa mine atat ca vb la tel.si e mult mai bine asa. lumea e fff rea, si stau si ma uit in jurul meu cum se povestesc toti unul pe celalalt apoi se dau mari prieteni. oh go on la ce bun?