| UchihaShisui88 a întrebat:

Ce este conversiunea? Si cateva exemple, va rog.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conversiune-> transformarea unei parti de vorbire in alta
ex. Copilul plecat si-a uitat ghiozdanul acasa. (plecat-adj. obtinut din vb la participiu prin conversiune)

| DarkDreams a răspuns:

Comversiunea este mijlocul intern de imbogatire a vocabularului prin care se formeaza cuvinte noi prin schimbaraea categoriei gramaticale.
ALBUL este o culoare frumoasa. (substantiv provenit di adjectiv)

| Ilies_Alexandru_1981 a răspuns:

Conversiunea este sinonim la schimbarea valorii gramaticale.ex verbul a pleca ca si verb el pleaca la tara si adjectiv copilul plecat isi face temele