| MeGustaaaaa a întrebat:

Ce`i aia "tipografie"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întreprindere sau atelier în care se execută tipărirea de cărți, de ziare etc.;

3 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Tipografia (din greacă τυπογρaφίa — tipografía, cuvânt compus din „τύπος" — tipos, lovitură, amprentă, figură, și „γρaφή" — grafi, grafie) reprezintă arta și tehnica tipăritului, a formei și aranjării literelor pe un document scris. În teoria mediilor se referă la scrisul tipărit, în contrast cu scrisul de mână, scrisul electronic sau textele neliterare. Deseori termenul se referă și la hârtia folosită și coperțile lucrării. Astăzi se referă cu precădere la procesul creativ care se aplică la literele individuale, scris, imagini, linii, suprafețe, dar și interspații, margini, punerea în pagină (în engleză layout) și alte elemente grafice ale tipăriturilor și mediilor electronice. Totuși, designul propriu-zis (concepția și proiectarea) al fonturilor (seturilor de caractere) și literelor individuale nu e considerat parte a termenului.

| PeterAndrei21 a răspuns:

Buna! TIPOGRAFÍE, tipografii = Întreprindere sau atelier în care se execută tipărirea de cărți, de ziare etc.

| LenaleMinato a răspuns:

Dexonline.ro/definitie/tipografie