| AndreiuTeUrmărește a întrebat:

Ce înseamnă fainoșag din reclama aia la pateu? thinking
FUNDĂ happy!

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Fainoşag (reg. Ardeal) = derivat al lui fain [adj. (reg. Ardeal, Banat şi fam.) „care este de foarte bună calitate. ♦ Frumos, minunat." – din germ. fein.] cu sufixul maghiar -ság/ ség[1] cu sens „substantival sau adjectival abstract", precedat de o vocală eufonică – /o/. Deci: fain-[o]-şag. Semnificaţia inerentă, pe baza structurii, ar putea fi explicitată astfel: „frumuseţe, mândreţe, splendoare". Semnificaţia contextuală (cf. „Pus-ai fainoşag?" – într-o reclamă la un sortiment de pateu) are o conotaţie concretă şi ar putea fi formulată astfel: „[lucru], ingredient care atrage; dă frumuseţe, „face cu ochiul" etc." (Această definire reprezintă ipoteza Ovidiu Drăghici)

| Miron a răspuns:

Adică are in el incorporat ..mult suflet, multă Omenie, MULTA dragoste.