| stefun01 a întrebat:

Ce intelegeti voi prin cuvantul "mascarici", sau ce parere aveti despre un om care este mascarici, funda

Răspuns Câştigător
| NuExista a răspuns:

Pt mine mascarici reprezinta un mod mai subtil de a fi penibil. happy

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

MĂSCĂRÍCI - 1.Actor de comedie în teatrul popular (de circ, de bâlci etc.) care execută și numere de acrobație, muzicale, de dresură etc.; saltimbanc, paiață, clovn. 2. (În evul mediu) Persoană angajată la curțile regale sau senioriale pentru a amuza asistența; bufon.
Cu sens figurat, mascarici este un epitet depreciativ pentru un om neserios, ridicol, de rasul lumii.