| NicoClaudita a întrebat:

Ce limba se vorbeste in Malaezia? fundita

Răspuns Câştigător
| WhatMeanLove a răspuns:

Limba malaieză[4] (în limba malaieză: bahasa Melayu, iar în scriere jawi: بهاس ملاي) este o limbă austroneziană vorbită de populațiile malaieze, originare din Arhipeleagul Malay din sud-estul Asiei, până la îndepărtata „Insulă a Crăciunului" în Australia. Limba a primit statutul de lingua franca a regiunii în epoca sultanului de Mallaca, în secolul al XV-lea și al XVI-lea.

6 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Malaeziana, engleza (nu ca o a doua limba, ceva cu o treapta mai jos)

| Iho a răspuns:

Limba malaieză[1], uneori scrisă și limba malaeză, (în limba malaieză: bahasa Melayu, iar în scriere jawi[2] بهاس ملاي) este o limbă austroneziană vorbită de populațiile malaieze, originare din Arhipeleagul Malay din sud-estul Asiei, în țări cum sunt Indonezia, Malaysia, Brunei, Singapore, Tailanda de sud, sudul Filipinelor și în fapt până la îndepărtata „Insulă a Crăciunului" în Australia. Limba a primit statutul de lingua franca a regiunii în epoca sultanului de Mallaca, în secolul al XV-lea și al XVI-lea. Aceasta este cauza pentru care limba malaieză este de natură recentă, începând să capete importanță la nivel mondial.

| Iho a răspuns:

Malaieza peninsulară este limba oficială și limba națională a sultanatului Brunei și a Federației Malaysiei, unde este denumită bahasa Malaysia.

| Shto a răspuns:

Limba oficiala este malaieza.

| anonim012 a răspuns:

Malaeziana laughing

| george1980 a răspuns:

Se vorbeste limba malay. Fiind o tara multiculturala, indiana si mai ales chineza sunt raspandite. Multa lume stie engleza, macar cuvinte de baza.