| TnCristinaa a întrebat:

Ce lucruri trebuie sa am la probele de aptitudini la pedagogic?(Pensula, creion etc.)

1 răspuns:
| okays a răspuns:

PROBELE DE APTITUDINI
PENTRU ADMITEREA IN LICEELE VOCATIONALE
PROFIL PEDAGOGIC
Specializarea învăŃători-educatoare
1. Proba de aptitudini muzicale
Va consta în verificarea aptitudinilor interpretative si a auzului muzical prin:
a) intonarea unui cântec dintr-un repertoriu de cinci cântece învăŃate în clasele I- VIII;
b) reproducerea unor scurte motive ritmico-melodice (2-4 măsuri), desprinse din cântece
pentru copii.
2. Proba de aptitudini fizice
Va consta în verificarea aptitudinilor fizice prin:
a) reproducerea după model a 2-3 exerciŃii de influenŃare selectivă a aparatului
locomotor;
b) 3-4 elemente de gimnastică acrobatică din programul claselor a V-a - a VI-a,
executate izolat;
c) alergare 600 m – fără cerinŃă de timp (implică un efort moderat).
Aptitudinile investigate sunt:
 memorie motrică si coordonare;
 starea funcŃională a coloanei vertebrale;
 funcŃie normală a sistemului cardio-respirator;
3. Proba de aptitudini artistice
Va consta în realizarea unei naturi statice cu două sau trei obiecte cu o temă plastică
propusă de comisie.
Aptitudinile investigate sunt:
 receptarea culorilor, a proporŃiilor dintre obiecte;
 încadrarea echilibrată a formelor plastice într-un spaŃiu.
4. Interviu
Va consta în:
a) recitarea a 2-3 strofe dintr-o poezie (la alegere);
b) lectură la prima vedere;
c) participare la o conversaŃie cu comisia pe o temă dată de aceasta (se verifică, prin
dialog, capacitatea de a aduce argumente, de a fi persuasiv si receptiv în relaŃia cu
partenerul de discuŃie).
Aptitudini investigate:
 capacitatea de a comunica;
 dicŃia.
NOTĂ:
1. Rezultatul fiecărei probe se apreciază cu "admis" sau "respins".
2. Respingerea la o probă, atrage după sine obŃinerea calificativului "respins" la probele
de aptitudini.
3. Nu se admit contestaŃii la probele de aptitudini.
4. Comisia pentru fiecare probă de aptitudini este alcătuită din doi profesori de
specialitate, un profesor de gimnaziu si unul de liceu.
5. Presedintele comisiei este directorul unităŃii scolare.