| LoveMusic a întrebat:

Ce'mi puteţi spune despre Bloody Mary înafară de faptul că, în ziua nunţii, a fost omorâtă în rochie de mireasă şi dacă strigi în oglindă de 3 ori numele ei, te omoară laughing Este o legendă la americani. Dar ce'mi puteţi spune mai mult de atât?

Răspuns Câştigător
| Grimalkin a răspuns:

Sunt mai multe legende despre Bloody Mary happy

Legenda 1: O femeie care dorea sa se casatoreasca a fost lasata balta la altar. Dupa ce a vazut ca alesul ei nu mai vresa sa se casatoreasca cu ea a mers sa-l caute si l-a omorat. Daca rostesti ''Bloody Mary'' de 3 ori in oglinda la orice ora a zile apare in spatele tau intr-o rochie alba plina de sange si te omoara.

Legenda 2: O fata care era bolnava a fost ingropata de vie de parintii sai, care inainte de a o ingropa au legat-o cu o franghie si la capatul franghiei au pus un clopotel. A doua zi dimineata parintii ei au gasit clopotelul cazut. Dezgropand-o au gasit-o cu unghiile lipite de sicriu, o fata ingrozita si plina de sange, atunci si-au dat seama ca a incercat sa scape si ca ei au ingropat-o de vie. In cazul in care o invoci rostind ''Bloody Mary'' de 3 ori in oglinda apare acompaniata de niste sunete de clopotei dupa cara te omoara.

Legenda 3: O fata care a murit arsa de vie, iar daca o invoci(spunandu-i numele de 3 ori)trebuie sa ai in preajma foc. Ea apare in foc dar nu patesti nimic(decat o sperietura zdravana).

Legenda 4: O femeie pe nume Mary intr-un sat din Anglia a nascut un copil complet hidos.Cand a crescut mare vazandu-se, copilul a fugit de acasa intr-o padure. Cel care l-a gasit la omorat. Oamenii din sat au crezut ca ea si-a ucis copilul si au propus sa fie omorata.Inainte sa fie omorata ea a cerut o oglinda pentru a se vedea pentru ultima oara. Daca o invoci(rostindu-i numele de 13 ori si a 14 oara sa spui:''bloody mary eu ti-am ucis copilul")ea va aparea si te va omori.

Legenda 5: O regina cu un sot care avea mai multe sotii, de frica ca sotul ei sa nu doreasca sa se desparta de ea ucidea fete virgine si se imbaia in sangele lor. Dupa "baie" se stergea cu un prosop alb pe care il pata cu sange. Facea asa deoarece se spune ca o fata virgina este de 1000 de ori mai frumoasa decat una versata(inceputa laughing )si ca sangele ei pur aduce frumusetea. Daca o invoci in timp ce ti un prosop in mana pe prosop vor aparea pete de sange care nu mai trec, dar nu mori.

28 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Eu stiu o alta varianta: mary avea o bola incurabila si tatal sau care era medic a ingropat-o, dar a legat-o de o mana cu o ata si la capatul celalalt afar din mormant era un clopotel in caz ca sa "trezeste" sa o auda. parintii cand au venit adoua zi au vazut ca s-a miscat clopotelul si ca ea a incercat sa iasa din sicriu, era toata plina de sange pe maini. acum ea apare celor care o stiga de trei ori uitandu-se in oglinda, si ii sperie de moarte.

| PureCherry a răspuns:

O alta legenda urbana foarte populara la americani este "Bloody Mary". La americani "Bloody Mary" este mai mult un joc in care fantoma lui Mary este "chemata" la petreceri ca dovadă a curajului. Cel care are acest "curaj" trebuie sa ii pronunte numele de trei ori in timp ce se uita intr-o oglinda. Se spune ca fantoma va aparea in spatele celui care ii incateza numele si il va ucide.

Dintr-o gluma, trei colegi de liceu reusesc sa elibereze un spirit malefic.

In noaptea in care are loc balul de absolvire, trei colegi, rostind o incantatie magica, reusesc sa elibereze un spirit malefic, iar consecintele acestui joc vor fi ingrozitoare, totul transformandu-se intr-un cosmar incredibil. Spiritul malefic ajunge sa-i terorizeze pe toti. Desi toata lumea stia legenda lui Bloody Mary, nimeni nu indraznea sa vorbeasca despre asta, insa, din clipa in care liceenii au recitat in gluma incantatia, spiritul razbunator a inceput sa bantuie nestingherit

| SeNyS a răspuns:

Asa e :O.eu am strigat de 3 ori numele ei in oglinda si am muritcrying

| CuppiDoon a răspuns:

O alta legenda urbana foarte populara la americani este "Bloody Mary". La americani "Bloody Mary" este mai mult un joc in care fantoma lui Mary este "chemata" la petreceri ca dovadă a curajului. Cel care are acest "curaj" trebuie sa ii pronunte numele de trei ori in timp ce se uita intr-o oglinda. Se spune ca fantoma va aparea in spatele celui care ii incateza numele si il va ucide.

Dintr-o gluma, trei colegi de liceu reusesc sa elibereze un spirit malefic.

In noaptea in care are loc balul de absolvire, trei colegi, rostind o incantatie magica, reusesc sa elibereze un spirit malefic, iar consecintele acestui joc vor fi ingrozitoare, totul transformandu-se intr-un cosmar incredibil. Spiritul malefic ajunge sa-i terorizeze pe toti. Desi toata lumea stia legenda lui Bloody Mary, nimeni nu indraznea sa vorbeasca despre asta, insa, din clipa in care liceenii au recitat in gluma incantatia, spiritul razbunator a inceput sa bantuie nestingherit.

Noaptea balului se transforma intr-un cosmar ingrozitor, din pricina unei provocari facute de trei prieteni si colegi de liceu, care descatuseaza o forta malefica, in acest thriller terifiant.

Toata lumea stia de Legenda lui Bloody Mary, dar cand trei adolescenti recita in gluma o incantatie straveche, in cadrul unei provocari inocente, un spirit razbunator este adus la viata, care le pune in pericol viata. Mai intai, cei trei sunt rapiti de un grup de sportivi din echipa de fotbal a liceului; ei sunt curand salvati, dar sunt nevoiti apoi sa priveasca cum o amenintare invizibila ii ucide pe fiecare dintre rapitorii lor. Totul se intampla doar in imaginatia lor, sau spiritul lui Bloody Mary s-a intors din mormant pentru a-si razbuna moartea si a-i omori pe toti cei care ii stau in cale?

Bloody Mary este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveştii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc.[1]

În folclorul contemporan, Bloody Mary este o fantomă sau o vrăjitoare care se spune că apare în oglindă atunci când numele ei este spus de trei ori (sau de mai multe ori, în funcţie de versiunea poveştii), de cele mai multe ori ca un joc la petrecerile în pijama. Alte poveşti similare folosesc nume ca Mary Worth, Mary Worthington, Hell Mary, Black Agnes şi multe altele.

În folclorul sau în cultura copiilor, „Bloody Mary" este un joc în care o fantomă cu acelaşi nume se spune că apare în oglindă atunci când este invocată. Cea mai des utilizată metodă prin care participanţii încearcă să o cheme este cea în care persoana trebuie să stea în faţa oglinzii pe întuneric (de cele mai multe ori în baie) şi să îi repete numele de trei ori.

Există mai multe variante ale ritualului. Unele dintre ele presupun scandarea de o sută de ori, la miezul nopţii, frecându-ţi ochii în timp ce te roteşti, cu apa curgând, sau rostindu-i numele de 13 ori cu o lumânare aprinsă. În alte variante ale legendei pesoana care o invoacă trebuie să spună „Bloody Mary, ţi-am omorât copilul!" („Bloody Mary, I killed your son!") sau „Ţi-am omorât copilul" („I killed your baby"). În aceste variante se crede că Bloody Mary este spiritul unei mame (de multe ori văduvă) care şi-a ucis copiii, sau o tânără mamă al cărui copil i-a fost furat, ceea ce a îndurerat-o profund şi a împins-o la sinucidere. În poveştile în care se crede că Mary a fost acuzată pe nedrept că şi-a ucis copiii persoana care o cheamă trebuie să spună „Cred în Mary Worth" („I belive in Mary Worth").

Acest joc este similar altuia care implică invocarea vrăjitoarei Bell în oglindă, la miezul nopţii. De obicei, jocul este un test de curaj, deoarece se crede că dacă Bloody Mary este invocată, ea va îl va omorî pe cel care a chemat-o într-un mod foarte violent, cum ar fi tăierea feţei, smulgerea ochilor, îl va face să-şi piardă minţile sau îl va lua cu ea în oglindă. Unele variante spun cred că dacă îi rosteşti numele de 13 ori într-o oglindă la miezul nopţii, ea va apărea şi îţi va da posibilitatea să vorbeşi cu o persoană decedată până la ora 00:01, când Bloody Mary şi persoana cu care ai cerut să vorbeşi vor dispărea. Alte versiuni spun că persoana care o invocă nu trebuie să o privească direct în ochi, ci să se uite la imaginea ei din oglindă; atunci ea îi va dezvălui viitorul în ceea ce priveşte căsătoria şi copiii.

În unele legende Bloody Mary este asociată cu Regina Maria I, cunoscută în istorie drept „Maria cea sângeroasă", datorită uciderii a cateva sute de Protestanţi. Viaţa reginei a fost marcată de câteva avorturi spontane sau sarcini false. Dacă Maria I ar fi născut un copil, acesta ar fi fondat o succesiune Romano-Catolică şi ar fi continuat persecuţiile religioase ale mamei sale şi după moartea ei. Unele speculaţii spun că avorturile au fost provocate. Ca urmare, unele poveşti spun că regina ar fi înnebunit din cauza pierderii copiilor săi.

Ritualul cu oglinda prin care Bloody Mary este invocată poate fi relaţionat şi cu o formă de prezicere a viitorului ce implică oglinzi şi întuneric care se practica odată de Halloween. Una dintre poveşti spunea că tinerele femei trebuie să urce căteva trepte cu spatele, ţinând într-o mână o lumânare, iar în cealaltă o oglindă, într-o casă întunecată. În timp ce ele privesc în oglindă ar putea vedea chipul viitorului lor soţ sau, în cel mai rău caz, craniul Morţii. Acest lucru semnifica faptul că fata respectivă va muri înainte de a se căsători.

poze cauta pe google la imagini si scrie bloody mary am cautat si eu si sunt cateva poze dar nu sunt concrete

| lil_2808 a răspuns:

Faza a fost ca am intrat la tine la intrebare si am apasat probabil copy la intrebare... dupa un timp am vrut sa pun o intrebare si am ales prima data categori. dar n`am scris intrebare si s-a blocat pc`u.si dup aia numa am vazut ca o zis ca intrebarea a fost trimisa...asta a fost!

| ‹³Janne .‹³ Chriss a răspuns:

Poi daca iti incerci curajul la petreceri si zici bloody mary de 3 ori in oglina cu 3 lumanari apare in oglinda si te omoara big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca te omoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca te omoara scotandu-ti ochii, tainduti venele si taindu-ti caru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E insangerata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

este o fantoma desteptule! du-te in fata olinzii si strio daca ai curaj! fricosule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred numic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai am incercat... a fost groaznic... dar nu te omoara bai ca daca ma omora cum dracu rasp acum? lol apare in spateel tau, sange pe oglinda, se aud clopotei si apoi iti apare in vis
doar atata... lol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate bloody mary(bautura) trebuie sa bei ca sa iti apra in oglinda o fantoma? si in plus cum dracu iese cineva din oglinda? lolllaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu Paris la ora00:00 o poti vedea in turnul Eiffelchickenbeeflag

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varamea a incercat si a murit

| Ancien a răspuns:

Sunteti copii de 5 ani sa credeti in bloody mary straight face. nu-i crede bloody mary nu exista! NU EXISTA! este doar 1 cockteil :*. sa nu te temi de ea decat daca nu-ti place alcoolul laughing.

| 4l3xu7zu a răspuns:

Ma etc. pe bloody mary a voastra

| Distance a răspuns:

Eu am incrcat! In oglinda era o fata frumoasa cu rochie albastra si parul blond putin ondulat! Eu credeam mereu ca este o fantoma cu par lung, urat, murdar si negru cu o rochie alba plina de pete de sange. Cand m-am intors cu spatele nu era si cand m-am intors in fata oglinzii, ea disparuse... Faza ciudata : M-am dus in camera sa ma uit la televizor si pe masa era un bilet pe care scria :,, Vezi Simo? Nu sunt asa cum credeai.,, si eram singura acasa 3 saptamani! Cine sa imi lase biletul? Jur ca e adevarat!

| deniss1984 a răspuns:

Legenda 1: O femeie care dorea sa se casatoreasca a fost lasata balta la altar. Dupa ce a vazut ca alesul ei nu mai vresa sa se casatoreasca cu ea a mers sa-l caute si l-a omorat. Daca rostesti ''Bloody Mary'' de 3 ori in oglinda la orice ora a zile apare in spatele tau intr-o rochie alba plina de sange si te omoara.

Legenda 2: O fata care era bolnava a fost ingropata de vie de parintii sai, care inainte de a o ingropa au legat-o cu o franghie si la capatul franghiei au pus un clopotel. A doua zi dimineata parintii ei au gasit clopotelul cazut. Dezgropand-o au gasit-o cu unghiile lipite de sicriu, o fata ingrozita si plina de sange, atunci si-au dat seama ca a incercat sa scape si ca ei au ingropat-o de vie. In cazul in care o invoci rostind ''Bloody Mary'' de 3 ori in oglinda apare acompaniata de niste sunete de clopotei dupa cara te omoara.

Legenda 3: O fata care a murit arsa de vie, iar daca o invoci(spunandu-i numele de 3 ori)trebuie sa ai in preajma foc. Ea apare in foc dar nu patesti nimic(decat o sperietura zdravana).

Legenda 4: O femeie pe nume Mary intr-un sat din Anglia a nascut un copil complet hidos.Cand a crescut mare vazandu-se, copilul a fugit de acasa intr-o padure. Cel care l-a gasit la omorat. Oamenii din sat au crezut ca ea si-a ucis copilul si au propus sa fie omorata.Inainte sa fie omorata ea a cerut o oglinda pentru a se vedea pentru ultima oara. Daca o invoci(rostindu-i numele de 13 ori si a 14 oara sa spui:''bloody mary eu ti-am ucis copilul")ea va aparea si te va omori.

Legenda 5: O regina cu un sot care avea mai multe sotii, de frica ca sotul ei sa nu doreasca sa se desparta de ea ucidea fete virgine si se imbaia in sangele lor. Dupa "baie" se stergea cu un prosop alb pe care il pata cu sange. Facea asa deoarece se spune ca o fata virgina este de 1000 de ori mai frumoasa decat una versata(inceputa laughing )si ca sangele ei pur aduce frumusetea. Daca o invoci in timp ce ti un prosop in mana...

| 97xBlue a răspuns:

Frate deci eu iti spun sincer: eram singur in casa,, becurile aprinse in toate kamerele am strigat de 3 ori:bloody mary, bloody mary, bloody mary...si mi-a filat lumina in kamera in care eram.stand katre iesirea la hol(in kaz de cevalaughing ) si nu-ma in kamera mea a filat lumina si pe hol na filat.eu krd ca exista as incerka si in baie cu lumanari dar,,, nu singurlaughing

| alexandru122 a răspuns:

Este cam...

| alina989 a răspuns:

Eu stiam ca daca rostesti la ora 00:00 bloody mary apare cu o foarfeca in mana ceea ce inseamna ca vrea sa iti scoata ochii si sa te omoare......si daca apare cu un ursulet de plus inseamna ca vrea sa fiti prietene

| radu123_7218 a răspuns:

Eu stiu alta Legenda despre Bloody Mary:adica ea a fost legata de catre protestanti de un copac ca ea facea vraji si omorau oamenii si de cracile copacilor erau legate cranii,ea a cerut sa aduca o oglinda in fata iei sa se vada pentru ultima data si fieacare protestant o taia cu un cutit pe fata, ultimul protestant a injunghiat-o in stomac si ea a murit,, se spune ca atunci cand stai pe intuneric in fata oglinzii si scrii pe oglinda numele aluia care vrei sa il omoare au sa il terorizeze adica sa ii apara in vise sau sa ii apara chiar in fata sau sa il traga in oglinda in lumea iei sa stea cu o lumanare in fata si sa spuna de 3 ori cred in Bloody Mary la ora 00.00 asta se va intampla. sper ca te-am ajutat.

| Stefania_Pitica_1980 a răspuns:

Eeee uite acum

| alerockth a răspuns:

Pai sa stii ca bloody mery era o fata omorata dar eu nu stiu cu totul alta legenda eu sunt pasionasta de fantome si spun tare si clar ca stiu si eu legenda asta de nu stiu cati ani si ca e vorba de o fata care a fost violata dupa ce copilul ei s-a nascut fratele sau ia luat copilul si i la ucis se spune ca daca stai in fata oglinzi la miezul nopti cu 3 lumanari si usa inchisa si cu becul stins apoi spui "bloody mery te urasc,bloody mery te detest,bloody mery eu tiam omorat copilul" ea apare in oglinda si te omoara, dar am mai auzit ca daca apare cu un pistol te va omor incurand, daca apare cu un ursulet vrea sa fiti prieteni si daca apare cu un cutit te omoara...TE AVERTIZEZ NU INCERCA CHESTIA CU BLOODY MERY O PRIETENA ERA SA MAORA dar daca neaparat vrei sa incerci iti urez succes

| Malefic_Rau_1998 a răspuns:

Bloody Mary este o fantoma cu colti canini de piton dinti de boa si este insangerata. Ea daca iti apare in vis si te uiti la ceas si e in jur de 00:00 (23:45-00:15) si te uiti in oglinda te mutileaza sau o sa te sperie in continuu prin vise. Te poate omora. Eu am zis "devil are here" in oglinda si a aparut un demon care a vrut sa ma duca la stapanu.l lui. Am dat cu aiasma pe el si a aparut mai multi. Aratau ca un om cu coarne si ochii negri piele negru spre rosu. Apoi imi aparea in continuu satana si serpi in vis si bloody mary. Eu am avut noroc ca am scapat cu viata. Sa ziceti si voi in oglinda "devil are here? Devil're forgiven you power on earth. devil possessed you want me?" Si vedeti ce se intampla. Tb sa aveti lumanari aprinse si sa va uitati intens in oglinda.

| catascumpik a răspuns:

Eu nu cred nimic dar se zice ca la Paris la ora 00:00 se poate vedea in turnul Eifell

| cosminelcosmin a răspuns:

Sunt multe ledende dar asta cred ca este adevarata:a fost omorata in ziua nuntii sale de catre propiul ei tata pentru ca nu a fost de acord cu acea casatorie.sotul ei tinea foarte mult la ea asa ca el ia focut inmormantarea de catre unul singur.el a infasurat-o cu niste bandaje verzi si atunci a spus:
-nu imi voi lasa sotia sa moara asa ca ii voi striga numele de 3 ori pentru a ma omori spiritul ei! el,in noaptea aceea,s-a dus in fata oglinzii a impodobit-o si a pus in jurul lui lumanari peste lumanari si a zis:"bloody marry, bloody marry, bloody marry" si in acea noapte si-a revazut sotia moarta cu un cutit in mana si si-a gasit sfarsitul si el.