| dulshe a întrebat:

Ce nu va place la romania? sunteti multi care o criticati, dar sa stiti k nu numai noi romanii furam, fura toti, numai k la noi in romania se duc anumite persoane in strainatate sa ne fac fama, deci eu chiar nu inteleg dc o criticati atata, eu cred ca este tara noastra in care neam nascut, in care am copilarit, unde avem familia, prietenii, si trebuie sa o acceptam si cu bune si cu rele, nu numai cu bune, si chiar daca nu a castigat la eurovizion, asta nu inseamna k suntem o tara de *** sau alceva, eu sincer imi iubesc tara asa cum este si stiu ca cei plecati in afara romaniei sunteti de acord cu mine

Răspuns Câştigător
| beba a răspuns:

Eurovisionul si faptul ca nu am castigat nu are nimic de-a face cu cei care merg si ne fac de ras, furand, ucigand, violand...Pentru ca locuiesc intr-o tara straina pot sa iti spun ca am ramas dezgustata de compartamentul conationalilor nostri si in anumite cazurile chiar ne meritam soarta.Am sa-ti dau si cate ex sa te convingi...in metrou, romanasii nostri scuipau pe jos si vorbeau f porcos, m-am trezit intr-o zi ca ma trage unu de par in metrou, nu m-am intors ca stiam ca face parte dintr-un grup de 4 romani, vorbeau f urat si practic urlau, toata lumea se uita la ei ca la maimute, insa atunci cand am coborat am avut grija sa le zic catevahappy, 2 pustoaice, tiganci, in metrou, cantau la acordeon, erau murdare si radeau ca 2 proaste. le intreaga un grec de unde santeti... ele habar nu aveau sa vorbeasca greaca, la fiecare intrebau spuneau romania...am crezut ca ma duc si le pleznesc... unde locuiesc am la parter o familie de romani, care vara fac picnic pe masina, manelele la maxim.dezgustator! Serios... Tin sa mentionez ca aceste personaje sunt oameni veniti de la sat, fara carte dar cu multa putere de ''munca''. Ce e mai grav e ca se cred superiori celorlalti, ceea ce e absurd.
Am avut multe experiente neplacute, vazand cum conationalii nostri se umfla in pene si ii ia pe toti la injurat. Mie personal imi e scarba de ei si nu sunt de acord cu cei care spun ca nu au avut conditii sa creasca normal in tara...pai ce, eu am avut? Cum pot alti romani sa mearga in alte tari si sa fie OAMENI? Nu imi place ca suntem priviti astfel datorita unor oameni fara nici un Dzeu. Cei care locuiesc in afara tarii stiu cat avem de suferit din cauza lor.pentru cei din tara. din pacate nu e nici o exagerare! Cu ei defilam in afara tarii!

14 răspunsuri:
| dulshe explică:

@beba- poate locuesti intr-un loc cu multi romani, eu nu, dar te cred pentru ca am auzit de la multi romani, Intradevar avem multa fama in strainatate, fama din cauza unora care nu poate sa stea in tara la ei, trebuie sa se duca la furat, am ajuns sa aparem si la TV, era o tiganca care ne arata(noua la cei ce se uita la tv) cum se fura portofelele prin baruri, mai era una care injura si in spaniola si in romana, dar asta e romania...

@Criss Black Angel si eu astept cu cea mai mare nerabdare sa ajung in tara mea in orasul unde mam nascut

@DiMoDi (F) mersi

| Criiss16 a răspuns:

Sunt plecata de 2 ani din Romania, in Spania si stiu cum e privita tara noastra aici.Chiar imi iubesc tara si as face orice sa merg din nou acasa, in orasul meu natal.Gandirea romaniilor (majoritatea nu toti) e proasta. N-ai ce face...Asta e Romania...sad

| andi a răspuns:

Ce nu imi place in romania? oamenii sunt invidiosi, te privesc rau, personal de invidie mii s-a furat si barca si motor si 3 biciclete si atv( a fost tentativa) masina sparta, etc.sunt multe. apoi strazile din romania, chiar va plac? apoi conducerea tarii, razboaiele dintre parlamentari, saraci pe strazi...imi iubesc si eu tara... dar numai in somn...big grinwinking

| beba a răspuns:

Nu sunt exagerat de multi romanihappycred...insa majoritatea celor care sunt, se comporta ca niste animale.imi pare rau sa spun asta dar sunt tare dezamagita.Romanii sunt persoane valoroase, am demonstrat asta de-a lungul istoriei, nu inteleg de ce trebuie sa murdareasca aceste personaje si sa calce in picioare o intreaga natiunesad

| gabrielutzu a răspuns:

Nu toti fura e o minciuna, romanii(prin tiganii atat de ridicati in slavi de catre noi) si-au castigat imaginea de cei mai cei hoti/criminali/delapidatori/violatori/smecheri/"baieti destepti"care se descurca in orice situatie inclusiv prin cele mai necinstite mijloace...si Europei nu place asa ceva.

| DiMoDi a răspuns:

Bravo dulce! :*

| tukhey23 a răspuns:

Dulshe(nume interesant)... ce zici e adevarat. Dar tine minte. d-zeu ne iubeste, avem de toate si mai terminati cu prostile aste.Sincer...

| Lory_2572 a răspuns:

Dulshe... cei ce critica Romania ii critica pe cei necinstiti, caci datorita lor...suntem pusi la gramada...in aceeasi oala.Nu spune nimeni ca Romania nu e frumoasa si ca nu o iubim...doar ca nu mai suntem priviti deloc bine de Europa...desi avem atatea valori...si asta DOARE...

| marria a răspuns:

Nu-mi place k sistemul educatiei si cel al sanatatii sunt extrem de putin luate in seama... dar asta nu inseamna k nu-mi iubesc tara

| copilu a răspuns:

CE NU NE PLACE? Scz dar cred ca ar trebui sa intrebi ce ne place la tara asta k ar fi mult mai simplu...hay sa ty spun 2 vb sper sa nu te plictysesc ...am fost plect 1 an d zile p dincolo si daca ar fi sa fac o comparatie intre tara asta si aya asy trage o singura concluzie "noi nici in 20 d ani nu o sa ajungem la nivelul lor "din nici un punct de vedere.Si un alt lucru nasol.eu acum kstyg undeva la 200 d euro poate putin peste si acolo kstygam 1500 deci fa tu diferenta... dar tine cont k unele preturi la noi sunt mai mari k acolo...deci?

| ines a răspuns:

Da ai dreptate an tot ce ai scris parerea mea si an prezent nu sunt an Romania dar imi iubesc tara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi place tara asta. uneori ma deranjeaza comportamentul unor conationali, dar asta cred ca s ar intampla in orice tara. insa, frumuseti ca n Romania rar gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania e cea mai tare tara DOAR CA PRESEDINTELE BASESCU E NASPA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dulshe... daca nu sunt indiscreta...in ce oras esti...de zici ca nu sunt multi romani...ca peste tot sunt cam multi...si noi chiar am vrea sa plecam de aici...