| Em_4523 a întrebat:

Ce obiective turistice naturale sau antropice exista in ruta Suceava - Maramures? As vrea sa merg intr-o excursie si vreau sa stiu ce pot vizita.

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Uite:]

maramures

Obiectivele turistice:

• Rezervatia dacilor liberi de la Mediesu Aurit;
• Ruinele vechii cetati medievale a fratilor Dragfi din Ardud, construita în secolul XV si reconstruita în secolul XVII, în stil gotic si baroc;
• Castelul familiei Károly din Carei, construit la sfârsitul secolului XVIII, în stil baroc si în care functioneaza muzeul orasului;
• Ruinele castelului medieval construit în stil renascentist în secolul XVIII din Mediesu Aurit;
• Catedrala romano-catolica din Satu Mare a carei constructie a început în anul 1786;
• Biserica reformata "cu Lanturi", monument semnificativ pentru imaginea orasului Satu Mare;
• Biserica în stil gotic din Acîs, construita în secolul XIII;
• Bisericile din lemn, construite în stil codrenesc si maramuresean, în secolul XVIII, în satele Soconzel, Stâna, Bolda, Corund si Lechinta;
• Hotelul Dacia din centrul municipiului Satu Mare, construit în stil arhitectural Secession, în anul 1902;
• Muzeul judetean din Satu Mare cu sectii de arheologie, istorie, etnografie si arta (sectie amenajata într-o cladire construita în secolul XVIII în stil neogotic si baroc, declarata monument istoric);
• Turnul pompierilor din centrul orasului Satu Mare, care dateaza din anul 1904;
• Monumentul ostasului român din Carei, opera a sculptorului Vida Gheza (1964), dedicat victoriei în lupta pentru eliberarea localitatii de sub dominatia fascista (25 Octombrie 1944);
• Casa memoriala dr. Vasile Lucaciu, aflata în comuna Apa;
• Casa memoriala unde s-a nascut poetul maghiar Ady Endre, din localitatea care-i poarta numele;
• Moftinu Mic, locul unde Mihai Viteazul, întors de la Viena (1601), si-a instalat tabara pentru a-si reorganiza armata în scopul înfruntarii trupelor principelui Sigismund Bathori;
• Complexul de agrement Somes din Satu Mare, amplasat pe malul drept al râului Somes si care dispune de bazine cu apa termala si de înot, de un complex de tratament cu restaurant si de un camping;
• Strandul termal din orasul Tasnad;
• Cabana Sâmbra Oilor asezata pe dealul cu acelasi nume, unde în fiecare an, în prima duminica a lunii mai se desfasoara "Sarbatoarea Sâmbra Oilor";
• Cabana Valea Mariei si Teilor din localitatea Valea Mariei;
• Lacul Calinesti-Oas, unde în luna iunie a fiecarui an se desfasoara "Sarbatoarea Capsunilor".

"Cimitirul Vesel" Sapânta: unic în lume, uluieste prin originalitatea sa; crucile de lemn sculptate si pictate de mesterul popular Stan Patras, l-au transformat într-un adevarat muzeu; coloritul crucilor si textele pline de umor eternizeaza ipostazele esentiale ale vietii si evidentiaza vigoarea spiritului nemuritor românesc.
sau mai bine uitate aici:] http://www.infoghidromania.com/maramures.html

1 răspuns:
| c4t4lin a răspuns:

Cetatea de scaun laughing