| andriana_;) a întrebat:

Ce parere aveti de castelul din Balcic? mai amanuntit va rog daca se poate.

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este un castel pe care mi-ar placea sa il vizitez.

3 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Castelul din Balcic sau Palatul din Balcic (bulgară Двореца в Балчик) este un castel din oraşul Balcic, Bulgaria. A fost construit la ordinul Reginei Maria, în timpul în care Cadrilaterul a aparţinut României. Complexul castelului cuprinde un parc botanic, mai multe vile rezidenţiale, o sală a fumatorilor, o pivniţă, o mănăstire, un izvor de apă şi diverse alte clădiri. Castelul, numit şi "Cuibul Linistit" ("Quiet Nest" sau "Tenha Juvah" în limba turcă) este de fapt o vilă cu pereţi albi şi acoperişuri de ţiglă roşie străjuite de un minaret. Este construit de-a lungul a trei terase şi combină elemente ale stilului maur, stilului mediteraneean cu cel al caselor bulgăreşti. Este foarte aproape de mare, fiind despărţit de aceasta doar de faleză. A fost locul preferat al Reginei Maria, în care aceasta a locuit, tocmai de aceea rămânându-i denumirea de "Castel".

| Malvina24 a răspuns:

Obiectivele de pe domeniul Castelului din Balcic

1. Intrarea- Ghereta santinelei ("The Sentry-Box") I 2. Fantana de argint ("Silver well")

I3. Gradina lui Allah ("The Garden of Allah")

4. Vila "Sageata albastra" (Villa Blue arrow)

5. Coltul "Magnolia" (Nook Magnolia)

6. Templul apei (The Temple of the Water)

7. Capela Stella Maris (The Chapel)

8. Izvorul sfant (The Holy spring)

9. Grădina Ghetsimani (The Garden of Gethsemene)

10. Aleea valului albastru (The Blue Wave Lane)

11. Digul (The Pier)

12. Grădina "Curtea englezeasca" (Garden "English Court")

13. Cascada (The Waterfall)

14. "Puntea suspinelor"

15. Vila "Moara"

16. Vila "Salon"

17. Restaurantul "Coroana"

18. Aleea vinului (The Lane of the Wine)

19. Tronul Reginei Maria (Queen Marie’s Throne)

20. Castelul Reginei Maria - Vila "Cuibul linistit"

24. Aleea secolelor (The Lane of the Centuries)

25. Camera pentru fumat (Smoking Room)

26. Gradina "Labirint" (The Maze)

27. Mormantul Reginei Maria (Queen Marie’s Grave)

28. Vila "Gutman"

29. Vila "Suita"

30. Gradina "Craing"

31. Vila "Izbanda"

32. Vila "Ciuperca"

| Dan a răspuns:

Frumos castelul Balcic, este in Bulgaria dupa informatile mele, acolo trebuie sa fie o caseta de aur cu inima Reginei Maria a Romaniei.