| insomnia a întrebat:

Ce parere aveti despre ateism?

23 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare cu treaba lui.
http://atei.ro
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Pana la urma ateismul implica o alegere personala.Nu gasesc niciun motiv pentru care sa am o parere proasta despre atei.Pana la urma fiecare suntem raspunzatori pentru decizile luate de-a lungul vietii

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este optiunea oricui de a nu crede in Dumnezeu, fara a fi judecat de catre cineva.

| Vizitiul a răspuns:

Fac si ei un ban mintind oamenii slabi de inger!

| Vizitiul a răspuns:

Hitler666- ti se pare ca sunt prost? Am zis foarte clar, dar e greu sa intelegi, stiu! E mai usor sa faci pe durul chiar daca esti sapun. Ma repet, ateii- sunt persoane libere care nu cred in Dumnezeul universal, nu cred in zei, nu cred in nimic. Am zis ca acesti oameni mint genul de oameni slabi de inger pentru c asta-i felul lor, si nu pentru ca ar predica la vreo "biserica de ateisti". Daca ei sunt in namol vor sa aduca si pe altii in aceeasi situatie. Sper ca am fost indeajuns de explicit.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nu am nici o parere, adica fiecare cu religia lui.

| Parintele a răspuns:

Ateism - lipsa oricarei religii. Ce parere poti avea? O sa-ti spun ca am o parere buna despre ateism si despre adevaratii atei. Sfarsitul reliegiei si al zeilor se apropie. Oamenii au priceput ca religia le ingradeste libertatea si ca majoritatea practicilor religioase nu se mai incadreaza intr-o societate moderna. Doctrina religioasa e demodata si se bazeaza prea mult pe superstitii si practici bizare, chiar ridicole, primitive si de aceea majoritatea tinerilor nu mai cred in zei si nu mai sunt religiosi - realitatea contrazice cu tarie dogma. Uneori insa unii oameni sunt constransi sa practice anumite ritualuri religioase de ochii lumii: botezul, nunta religioasa, inmormantarea si altele pentru care platesc niste persoane, popii, sa onoreze aceste ceremonii primitive de dragul traditiei sau ca sa nu fie judecati de catre gloata religioasa. Cu toate acestea speranta noastra este in mainile adolescentilor, acesti copii obraznici si nesimtiti care au curajul sa spuna ceea ce cred si ceea ce nu cred. http://ateism.ning.com

| alecs871 a răspuns:

"Nu cred" in asa ceva.

| 334499 a răspuns:

Doar o alta religie

| daddy a răspuns:

Niciuna in mod special
sunt ateu si eu
poate doar faptul ca majoritatea ateilor sunt discriminati de stat mai ales in romania unde nationalismul si crestinismul merg mana in mana
un exemplu ar mai fii si cand george w bush a afirmat ca ateii nu ar trebui sa fie considerati cetateni ai americii pentru ca este o tara care guverneaza cu ajutorul lui dumnezeu sau ceva asemanator
consider ca ar trebui sa ne repsctam opiniile este alegerea fiecaruia si nu ar trebui sa ni se impuna asta

@trilulilu89
te corectez nu este o religie nici nu am sa iti mai dau etimologia exacta a cuvantului ca m-am obosit sa ma tot stresez sa o dau de 1000 de ori
cauta termenul de ateu pe google la wikipedia, informeaza-te si vino sa mai stam de vb dupa aceea

| daddy a răspuns:

@dany
aoleu
dar cine te obliga sa nu te duci la biserica, sa nu deschizi biblia si sa te rogi, sa vb cu un preot sau ce alte ritualuri mai ai in credinta ta
uite cam de asta vb atunci cand am spus ca ateii nu sunt tratati cu acelasi respect ca si teistii
tot timpul aud bazaconii de genul :
- ateii sunt satanisti
- ateii sunt comunisti
- ateii sunt teribilisti
- ateii sunt impotriva lui dumnezeu
- ateii nu suporta disciplina...

| hitler666 a răspuns:

Copii sunteti prosti? Ateismul NU este o religie. Asa sunt numite persoanele care nu cred in nicio religie si nici intr-un Creator suprem sau alte divinitati. Mai informati-va ca nici macar nu stiti ce-i ala ateism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand biserica este cea care ii minte pe oamenii creduli si slabi de inger, care fac "fapte bune", cum obisnuiesc toti sa spuna, doar de frica lui Dumnezeu. Ateii sunt civilizati pentru ca asa leeste firea. Religiile sunt fondate doar pe minciuni, pe cand ateii sunt mult mai logici si gandesc mai departe decat le permite biserica. Eu cred in Dumnezeu exista, dar nu ca o divinitate, ceea ce ma face atee. Dupa mine Dumnezeu este universul, cel care ne-a creat, dar atat! Nu cred ca exista intr-adevar un zeu, sau ceva de genul " in cer" care se ocupa cu destinele si faptele oamenilor. Sa gandim putin logic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuşi este rău. Poate şi vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?" (Un citat care v-ar da putin de gandire celor care ne discriminati )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuşi este rău. Poate şi vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
(un citat care v-ar putea da de gandire )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar o alta religie, dar nu mi se pare deloc logica, se poate explica cum au fost create animale, cum au fost creati oamenii, cum a fost creat pamantul, dar marea mea intrebare este se poate explica cum a fost creat universul? Sa nu cred in Dumnezeu sau in alte divinati.Toate se pot explica doar pana la un punct unde intervine religia, care intr-un fel este logica. Dar daca Dumnezeu exista atunci trebuie sa fi fost si el creat de cineva, in fond parerea mea despre ateism este... Ei bine toti pot face ce vor, dar fiecare cu parerea sa.Ateii n-ar trebuie discriminati! De ce? E doar parerea lor asupra vietii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateismul nu este o religie, dar este foarte strans legata de natura spirituala a omului si de aceea se poate confunda cu o religie. Este ceea ce iti umple golul lasat de disparitia religiei. Ambele conceptii indeplinesc o functie identica - cauta sa dea omului o identitate spirituala.
Am vazut undeva un videoclip cu mari ganditori si filozofi atei. Site-ul asta poate demonstra si latura opusa a ateismului. Exista oameni si oameni, ca peste tot. Nu e cazul ca cineva sa se considere iluminat pentru ca este ateu.
Exista multi care sunt atei in convingeri dar carora le este teama sa o spuna raspicat.
Din pacate religia este inca foarte necesara, pentru ca ea constituie o baza importanta a societatii si nu poti darama o temelie fara ca intreaga constructie sa ti se prabuseasca in cap. Asa ca va mai trece mult pana cand ateismul va putea fi un inlocuitor eficient al religiei.
Si nu stiu daca asa ceva este de preferat. Oare un om este mai fericit cand nu crede in nimic decat atunci cand crede ca va fi rasplatit pentru faptele sale bune?
Adevarata problema vine din felul in care este raspandita si impusa religia - Biserica. Aceasta este adevarata problema a religiei si aici trebuie sa aiba loc o reforma consistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu facem confuuzie intre necredinciosii intoleranti la fel de periculosi ca si fanaticii religiosi si ateii educati ghidati de ratiune si bun simt care pot sa accepte diferentele de opinii in mod constructiv schizoid_eu@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateismul este singura solutie spre dezvoltare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna pentru ca si eu sunt ateu cine vrea poate sa creada in dumnezeu eu nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un lucru bun

| Emanuel12041991 a răspuns:

Eu sunt ateu, dar prefer si termenul de umanist, si este adevarat ca in Romania ignoranta de astazi esti privit ca fiind un om... imoral (imoral este un termen bland), pentru ca negand existenta lui Dumnezeu, drept urmare nu poti duce o viata decenta, fara reguli date de la o persoana atotputernica, atotstiutoare si omniprezenta, cu alte cuvinte de la un parinte care vegheaza ce faci tot timpul, care nu o sa te lase sa te "maturizezi" niciodata, si pe care esti invatat inca de mic sa-l iubesti de frica... pur si simplu esenta sado-masochismului. Ceea ce vreau sa spun este ca acest concept totalitarian "fabricat" numai pentru a controla si supune mintile mediocre, dupa 300. 000 de ani de evolutie trebuie pus sub semnul intrebarii, asta numai daca ne consideram fiinte evoluate ale secolului XXI.
Daca, credeti ca moralitatea vine de la zei sau in cazul crestinismului Dumnezeu, sugerez dialogul lui Socrate, o sa va dea de gandit.