| papatukjatlekjulk a întrebat:

Ce parere aveti despre cei ce se apuca de fumat timpuriu? De exemplu, 2 prietene bune de ale mele s-au apucat...si nu mai pot sa le vad cum erau inainte... pur si simplu ceva ne separa (faptul ca ele fumeaza si eu nu). Stiu ca e alegerea lor. Nu ma pot impotrivi si nici nu am de gand. Nu ezitati sa raspundeti si la prima intrebare legata de parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| lencikk a răspuns:

Buna eu sunt contra fumatului...si la mine in clasa sau apucat de fumat dar e de vina anturajul (parerea mea) deoarece daca se apuca de fumat unul popular celalalt isi spune de ce sa nu fie in top...sa raspund la prima intrebare nu sunt de acord...isi strica viata de mici...de aceea se folosesc mai mult acum fertilizarile in vitro si toate alea...si femeile care fumeaza si fac copii pun in pericol vetile copiilor si imi e asa de mila de ei ca nu au nci o vina...va pup si spuneti nu FUMATULUI laughing

ca pwpik dolche kiss

8 răspunsuri:
| papatukjatlekjulk explică:

Aveti dreptate. Fiecare are dreptul sa faca ce vrea! Multumesc mult!

| PauLa.M a răspuns:

Eu m am apucat de suparare sad dar prietenii nu m au lasat balta..nu stiu daca tu faci bine ca te indepartezi de ele sau ca ai o parere diferita fata de ele..sunt aceleasi persoane care le ai cunoscut si inainte ca ele sa se apuce de fumat, doar ca au un viciu in plus.

| Kandy a răspuns:

Gresesc...foarte mult... aproape toti colegii si colegele mele fumeaza (sau au incercat macar o data) si cand l-am intrebat pe cel cu care ma inteleg cel mai bine a spus ca nu-i pasa ce se va intampla cu el (am incercat sa-i spun ca nu aduce nimic bun dar nu pare sa-i pese...sad ) eu si inca o colega nu am incercat pana acum si nici nu-mi doresc o asemenea experienta. Incearca sa le explici ca prietenia voastra nu este bazata pe astfel de lucruri, ci pe sentimente adevarate si spune-le ca tu vei fi in continuare prietena lor indiferent de faptul ca ele fumeaza! Sper sa te ajute kiss

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Nu mi-o imaginez pe aleksa fumand...

| elenacata a răspuns:

Cei ce se apuca de fumat timpuriu cred ca sunt prea tineri ca sa realizeze riscul la care se supun. daca crezi ca anturajul te poate schimba nu mai umbla cu ele dar daca sunteti prietene adevarate nu cred ca poate sa va desparta asa ceva

| nustiucine a răspuns:

Oamenii se schimba.si tu te vei schimba, si te schimbi zilnic fara sa vrei.gandeste-te ca tu vei face bungee sau intr-o buna zi te vei da cu parasuta-asta implica riscuri pe care ti le vei asuma, vei capata un viciu, poate.prietenia se bazeaza pe acceptarea celuilalt asa cum este.nu incerca sa schimbi nimic. iubeste-le pentru cat de amuzantesunt ele sau cat de aproape sunt de tine.

| MihaiAngel a răspuns:

Ceau all...la varsta mea se apuca majoritatea adolescentiilor de fumat(14 ani)...in primul rand se apuca cand anturaju vine si ii exclude daca nu se apuca de un viciu anume...am avut sansa sa ma apuc de fumat de mai mult de 200 de ori... dar cand mi-au aratat pachetu de tigari sa ma servesc i-am intrebat cu te ajuta? TOTIII au tacut malc...asa ca nu te apuca de ceva care nu te ajuta deloc ba chiar dauneaza foarte mult...(mai ales in cazu drogurilor, un prieten de al meu nu a putut rezista si este in inchisoare acu)crying... Dumnezeu sal ierte...asa ca aveti grija...baftatonguetonguebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Anturajul este pe primul loc la acest "sport toxic și nociv"!
De fumat te apuci la orice vârstă, de la 10-12 ani și peste 40 de ani.
Motivul: curiozitatea, pariul, supărarea, etc.
Și eu am colegi și colege fumătoare (la serviciu și școală) dar nu fumează în birouri sau săli de curs, ci în locuri amenajate cu această destinație.
Când te întâlnești cu ele la un suc, o prăjitură sau orice alt tip de întâlnire, încearcă să stai într-o zonă ventilată sau în aer liber (un nefumător este mai expus decât cel fumător!).
Nu trebuie să-ți strici relația de prietenie pe acest motiv.
Și eu, din nou, am prieteni și prietene fumătoare și așa procedez.
Pa, pa.