| Nicica a întrebat:

Ce parere aveti despre numele 'Diana' si cum puteti caracteriza persoana cu acest nume? dau fundita.

3 răspunsuri:
| Dean1996 a răspuns:

Imi place mult numele Diana,dar favoritele mele sunt: Mihaela,Daniela,Gabriela,Laura, Andreea, Daiana etc.Imi plac multe nume de fete.Nu ai cum sa caractezi o persoana daca-i stii doar numele, trebuie sa-l cunosti.

| carminaburana43 a răspuns:

Semnificatia numelui Diana: Prenumele Diana este modern, imprumutat mai ales din literatura si mitologie. Diana reprezinta zeita vanatorii si a lunii, identificata cu zeita Artemis a grecilor.
Este o fiinta logica,practica,dar cam rigida,cu vederi care prefera calea batatorita nu ii place nimic iesit din comun numai lucrurile cu care s-a obisnuit, astfel isi ingradeste posibilitatile, dar daca invata de la destin pate sa-si rupa limitarile pe care singura si le-a pus.

| Lullu21 a răspuns:

DIANA dues = divin, ceresc

DIANA

Prenume preluat de la personajul mitologic Diana, zeita vanatorii si protectoarea animalelor, genereaza celei care il poseda un caracter complicat si adesea modificat complet o data cu varsta.

Energia de tip fizic nu abunda in personalitatea acestei femei. Compenseaza cu succes acest neajuns printr-o energie psihica remarcabila, cu ajutorul careia adesea isi ascunde slabiciunea fizica. Are tot timpul mintea ocupata, analizand si anticipand evenimentele la care ia parte sau despre care este doar informata.

Are un talent natural de a asculta oamenii, care vin catre ea sa se confeseze si sa-si marturiseasca problemele.