| Eusunt132 a întrebat:

Ce poate păți un consumator de droguri(marihuana) dacă are 15 ani? Penal mă refer

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca un copil de 15 ani DOAR consuma marihuana si este prins, poate platii amenda si primii un avertizment.
Daca este prins la scoala, poate primii nota mica la purtarea, sau poate fii exmatriculat (ramanand la latitudinea conducerii scolii).
Daca un copil de 15 ani vinde marihuana, poate ajunge in scoala corectionala (pucarie juvelina), pana la varsta majoratului ( 18 ani), dupa care este transferat la Puscaria de adulti si ramane cu dosar dosar penal, pe viata.