| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fac ca mama sa nu se mai comporte urat cu mine? Uneori nu fac nimic, iar ea e nervoasa si ma jigneste, ma dracuie, odata m-a si scuipat.Nu mai pot, uneori as vrea sa nu ma fi nascut, pentru ca am o viata mizerabila.Nu mai stiu ce sa fac ca ea sa se comporte frumos.Cum sa fac sa ma inteleg bine cu ea? Parintii mei sunt divortati, iar tata locuieste intr-un alt oras. Mi-a zis sa faca facultatea la el, dar nu stiu ce sa fac, pentru ca intr-un fel nu as vrea sa o las pe mama...Nici la tata lucrurile nu sunt roz, pentru ca nu ma prea inteleg bine cu sora vitrega. Daca mi-ati da sfaturi, in legatura cu ce sa aleg...multumesc mult.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nici mamei tale nu ii este usor singura, fara sot si probabil ca isi descarca nervii pe tine. Incearca sa o ajuti mai mult la treburile casnice, ofera-ti ajutorul cand vezi ca e obosita ca sa simta ca are un sprijin langa ea.

| gigiro a răspuns:

Si eu sunt de parere ca mama ta este epuizata.Nu o mai supara, incearca sa o intelegi si ajut-o cat poti. Exista femei care suporta foarte greu un divort, iar acum, dansa se gandeste ca tu o vei parasi (la fel ca tatal tau ) plecand la facultate.Eu cred de asemenea, ca nu e bine sa stai la tatal tau in timpul facultatii. In primul rand, o vei supara pe mama, si in al doilea rand, nu vei avea viata usoara acolo. Si oricum, facultatea e frumoasa cand o faci stand la camin.

| tim a răspuns:

Hai sa facem un grup de din astia, nefericiti. ei, nu prea ai ce face, fi optimista si increzatoare in tine. situatia asta o sa te caleasca pentru viata ce urmeaza

| Unique_8782 a răspuns:

Pf...si la mine situatia este EXACT la fel numai ca tatal meu locuieste in acelasi oras cu mine! pai iti spun si tie ce`mi spun si mie : O SA TREACA! chestiile astea nu vor dura la infinit! o s mai dureze pana te pui pe picioarele tale, pana tunci ignor`o pe mama ta si las`o in pace. Cat despre facultate si plecat la tatal tau gandeste`te si analizeaza situatia si te duci unde crezi tu ca`ti e mai bine! happy

| 21 a răspuns:

Poate are si ea motivele ei sa faca lucrul asta. poate nu ii ajung banii de intretinere, banii pentru tine, poate e singura si nu are cu cine discuta si in tine vede singurul mod de a se calma, injurandu-te si facandu-te sa te simnti aiurea.incearca sa vorbesti cu ea, sa o intrebi in fiecare zi ce a facut la lucru, in cazul in care lucreaza, sau ce a facut acasa, sau pe unde a fost ea.incearca sa te vada ca pe o prietena in care poate avea incredere si cu care poate vorbii.lucrurile astea nu vor tine o vesnicie. poate are si ea o perioada mai proasta.cat despre tatal tau, nu cred ca ar fi bine sa-ti lasi mama singura, tinand cont ca tatal tau s-a recasatorit din cate ai spus tu. oricum alegerea e a ta.ai grija de tine si de mama ta.