| AvalohAlyn a întrebat:

Ce pot sa scriu într-un jurnal propriu?
Vreau să mă apuc de scris, că mi s-a spus că am un oarecare talent.

Răspuns Câştigător
| LostForForever a răspuns:

Pai tot ce trăiești tu și te face fericit pe tine cu adevărat scrie acolo Spune tot ce trăiești acolo eu asta știam ca este un jurnal adică o carte in care spui totul tot ce trăiești tu și toate trăirile tale acolo

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Intr-un cuvant, gandurile tale. Poate ajungi celebru ca scriitori romani laughing

| Crescent a răspuns:

Intr-un jurnal propriu iti scrii gandurile.
Si daca ai vrea sa incerci asta sau altceva, atunci fa-o daca iti place tie.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Scrie ce gandesti, dar sa nu innebunesti.

| Seimy a răspuns:

Eu scriu un jurnal în momentul de față și pot spune ca ma ajuta foarte mult. Din experiența mea, eu folosesc notițele de la telefon. Căci intenționez sa îmi fie la îndemână, în siguranță, caietele se pot rupe. Și la vederea mea. Să am intimitate. Aplicațiile speciale atrag atenția, așa, aici nu se uită nimeni. Scriu zilnic, însă iți zic din experiența să nu stai sa zici ce ai mâncat, rutina zilnică care se repeta, sau m-am văzut cu x si Y si X si Y au. E jurnalul tău. O sa te lași după câteva zile. Așa. E foarte bine sa îl folosești ca un loc in care sa îți depozitezi gândurile, un amic care te ascultă, să descarci anumite lucruri care nu i le poți spune nimănui, sa te pui în ordine, să îți pui gândurile în ordine, să scrii ceea ce simți, poate prin ce treci, ce iti dorești ce iti propui pentru ziua respectiva. Si desigur aici poți scrie orice fără limite.

| SanduDediu74 a răspuns:

Poti sa scrii povestea mea:Noaptea trecuta cand am pus capul pe perna avand o puternica speranta ca voi putea adormi ca pe vremuri, in timpurile acelea cand eram doar un prunc mic si iubeam sa ma joc cu jucariile. Deci, sa revenim la subiect, m-am pus cu capul pe perna incercand sa adorm fara vreun somnifer, insa cand am inchis ochii l-am vazut in fata ochilor, apoi am simtit o respiratie in ceafa si m-am panicat foarte tare. Inima imi batea foarte tare si am iesit in fuga pe balcon sa imi aprind o tigara pentru a ma calma, dupa ceva timp in care eu am terminat o sticla de vin si 10 tigari merg incet spre camera, dar deodata ii vad reflexia in geamul usii, apoi cand deschid usa acesta era intins pe pat si pocnea din degete, ma sperii, incerc sa imi revin, imi dau o palma si acesta parca dispare deodata, dar nu este chiar asa, apoi imi apare in fata ochilor din nou, fug repede la baie sa ma spal pe ochi si imi revin, nu am mai putut dormi nici cu somnifere. Pur si simplu nu mai rezist incerc sa ii pun capat acestei traume care parca ma distruge pe dinauntru, constiinta mea imi spune ca nu trebuie sa renunt, dar de pe alta parte eu sunt foarte nedumerit si nici nu stiu cum sa procedez in acele momente grele. Tin minte ca atunci cand era pe canapea si pocnea din degete, cand am incercat sa fug parca eram legat la picoare, pur si simplu nu puteam fugi, nu stiu ce sa mai fac ma simt atacat din toate partile, repet, sunt doar un fermier plecat la strans de sticle in Suedia, mai pe scurt asa imi castig eu existenta, parca este un blestem, tin minte ziua in care a inceput calvarul, dupa ce am vazut videoclipul a trebuit sa merg la lucru, cand m-am aplecat sa culeg o sticla care dintr-o intamplare era fabricata din sticla i-am vazut reflexia. De frica am apucat un bolovan de piatra si am spart sticla in fata unor suedezi care imi erau colegi de munca, acestia m-au intrebat ce se intampla cu mine, spunandu-mi ca parca nu mai eram acelasi om glumet care ii facea sa rada si sa danseze cantandu-le la muzicuta. Sper ca aceasta postare nu va mai fi stersa si astept cat mai multe sfaturi, cuvinte bune si incurajari, impreuna cu voi sper sa pot trece peste acest moment greu al vietii mele in care incerc sa ma pastrez calm si sanatos mintal si fizic, si sper sa nu mai vad acel chip grotesc si urat vreodata.

| 69GRIMMJOW69 a răspuns:

Poți scrie tot ce vrei