| Stef4nJ a întrebat:

Ce rost mai are viata... daca nimeni nu te baga in seama.Ma simt foarte singur si nu stiu ce sa fac.[am 15 ani]

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Lumea parcă e prea rea, iar eu parcă sunt prea moale." acestea sunt cuvintele magice spuse de tine! Te simți singur, fără nici o persoană care să te înțeleagă, dar chiar ai nevoie de diferite persoane pentru a te simți fericit, împlinit?
Înaitând cu vârsta îți va seama că lucrurile în viața ta nu se vor simplifica deloc, vor deveni din ce în ce mai complexe, mai problematice. Înțeleg că ești obișnuit să stai alături de toată gașca ta de prieteni, iar acum când vezi că încet, încet ești înlăturat din grup te simți singur, prea singur.
De ce crezi că ai o problemă? De ce crezi că trebuie TU să te schimbi? De ce nu încerci să te bucuri de viață atât timp cât o mai ai? De ce nu îți găsești ale preocupări? De ce nu faci toate lucrurile de care ți-e frică, fără a te gândi la consecințe?
Încearcă să-ți faci alți prieteni, și fii mult mai sociabil decât ești acum, comunică chiar și cu oameni necunoscuți, online. Bucură-te de fiecare clipă a vieții tale, pentru că dacă nu faci asta acum, mai târziu vei regreta

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un rost daca gandesti asa. Invata mai intai sa te simti bine cand esti doar tu cu tine si dupa ai pretentia sa fii inconjurat de persoane.

| Armenianeek a răspuns:

Heyaaa big grin cum asa?

| Horusss a răspuns:

In primul rand fii optimist incearca sa gandesti pozitiv si fa o analiza obiectiva, incearca sa iti dai seama ce gresesti si apoi poti sa corectezi asta si sa te integrezi intr-un grup de oameni care au lucruri in comun cu tine, ai incredere in tine si nu uita ca daca tu chiar iti doresti viata ta se poate schimba in bine, dar tu trebuie sa iti doresti asta cu adevarat.
Multa bafta iti doresc.

| ImSnow a răspuns:

Poti sa faci o ****, te ajuta tongue

| Mihai985624 a răspuns:

Salut!

Ai grija sa nu îți respingi prietenii fara să-ți dai seama. Mi s-a mai întâmplat chiar sa vreau sa vorbesc cu cineva care era într-o stare ca a ta, insa felul in care îmi raspundea ma făcea sa nu mai vreau sa vorbesc cu el. Si tot el se plângea ca e singur!

Caută si tu sa te simți bine cu tine, altfel. De ce sa te bage lumea in seama dacă emani numai tristețe?

| Gitagabor24 a răspuns:

Încearcă să găsești niste resurse care te ajuta sa te simți valorificat.sa te valorifici pe tine singur, că dacă aștepți că lumea sa îți bată la ușă nu o va face așa după așteptările tale. Și vei fi dezamăgit tot timpul. Am trecut prin asta și îți înțeleg supărarea.doamne ajuta sa te regăsești. Vei reuși. Ești tânăr/a, mai ai atâtea de trait in fata ta, ești la vârsta la care creierul tau învață foarte repede. Încearcă să înveți ceva care să te facă mândru de tine. Sau un animal de companie.