| ando3 a întrebat:

Ce sa mai fac? ma intelegeam bine cu toti din clasa, pana m-am comb cu un coleg, dupa care ne-am despartit dupa o saptamana, iar cei din clasa au crezut ca mi-am batut joc de el si au inceput sa se poarte foarte urat cu mine si au vrut sa-mi faca numai rau. pana si " cea mai buna prietena a mea ", dupa ce s-a comb cu " cel mai JmeK3r " din clasa, care e de fapt cel mai prost, dar celor din clasa le e frica de el pentru ca ii bate, a inceput sa faca numai fite pentru ca stie ca daca ma iau de ea, " JmekeraShu` " ii ia apararea. O singura colega imi e cu adevarat prietena, dar partea proasta e ca ne vedem doar in timpul scolii pentru ca ea sta la tara... toti cei din clasa sunt niste prefacuti. imi este foarte greu atunci cand colectivul se poarta urat cu mine sad. De obicei pun totul la suflet. imi e foarte greu sa accept ca nu exista prieteni adevarati. pana acum toate prietenele mele la care am tinut enorm m-au mintit si m-au folosit... sunt disperata! ajutor.sad FUNDA!

Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

Pai... nu trebuie sa ii lasi sa te domine. Relatiile dintr-o clasa nu tin niciodata. Nu trebuie sa le arati ca esti afectata. Trebuie sa pari indiferenta si sa le spui ca e treaba ta ce faci si ce simti, pe urma nu te iei la cearta pleci din clasa si ii lasi sa te barfeasca la inceput ca pe urma le trece. Oricum capul sus se intampla si lucruri rele dar tu trebuie sa zambesti mereu si sa treci peste, crede-ma este singurul lucru pe care il poti face. Stiu cum e sa nu ai prieteni adevarat. Incearca sa gasesti alti, da stiu e greu dar vine vara si du-te pe la tara cine stie poate vei gasi pe cineva pe acolo. Daca nu incredete mereu in familie, crede-ma happy Te sustin chiar daca nu isi dau seama de ce stai tu cu ei se bucura.
SUCCES!

8 răspunsuri:
| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a răspuns:

Ciudat, dar am fost in aceeasi situatie deci pot sa raspund cu sinceritate la intrebarea asta. acum, faptul ca pui totul la suflet este GRESEALA TA! asa ceva nu merita sa faci in lumea asta de egoisti, trebuie doar sa iti pese de tine si de viitorul tau iar pe ceilalti sa ii lasi in urma, sa le zici Buna si pleci, fara sa te gandesti la ei. Sa tii la cineva e o greseala imensa si e f greu de crezut ca toti sunt prefacuti egoisti dar asta e lumea din zilele noastre si trebuie sa ne adaptam. nu trebuie sa fi tu mai buna, NU MERITA! asa ca, in concluzie, adopta un comportament flegmatic, nu asculta ce zic ei si fi tu sigura pe ceea ce stii ca ai facut si lasa-i pe ceilalti sa interpreteze si sa creada cev or, pentru ca gura lumii nu o poti opri.winking

| ღAncaღ a răspuns:

Ei bine: 1) NU PUNE TOT LA SUFLET
2) daca iti vezi ca iti vrea numai raul "nici tu nu le vrei binele pentru comportamentul lor" [adica fale si tu rau]
3) Inainte de astea spune-le din ce cauza te-ai despartit de el, ca in primul rand daca ti-ar fi fost colegi adevarati nu ar fi tras concluzi pripite, ca poate te-ai despartit de el dintr-un motiv intemeiat
4) daca nu te cred nu mai vb cu ei, prefate si tu mai neinsemnata pe langa ei
5) daca iti cere ceva (de ex: o foaie, un pix...etc) DALE REPLICA :" aha deci ma folositi, frumos comportament din partea voastra, cand aveti nevoie de ceva, repede veniti la mine, dar cand nu, va bateti joc de mine, neseriosilor"
6)sper ca va merge pupic
cu drag Ankakiss

| LittleMinnie a răspuns:

Si eu sunt mai timida de fel, dar daca tot iti fac asa mult rau trateaza-i cu indiferenta, atunci poate isi vor da seama ca nu te intereseaza de ceea ce spun ei si vor inceta sa te trateze urat... Spune-i prietenei cu care te intelegi cat de mult ai vrea sa iti fie din nou prieteni si poate ea le va spune si vor intelege sau daca vrei poti sa te duci la ei si sa le spui direct ca nu ti-ai batut joc de acel baiat si chiar l-ai placut dar nu a mers. Sper ca ti-am fost de folos.Paa.

| K3mY a răspuns:

Am trecut si eu prin asa asemanator. Totul este sa nu bagi in seama si sa incepi sa nu le dai atentie, ca ei asta asteapta de la tine, sa te simti rau in prezenta lor. Dar arata'le ca poti sa treci peste asta.

| allex4369 a răspuns:

Poi daca o singura prietena de a ta nu s-a intors impotriva atunci uita de celelalte si incearca sa ti legatura cu ea cat mai mult. Iar in legatura cu restul, incearca sa nu-i bagi in seama si incearca sa te impaci cu tipul acela, dar nu fi din nou cu el ca iar or cred ca profiti, dar roaga-l sa le spuna colegilor tai ca pur si simplu nu v-ati inteles si de aceea v-ati despartit, nu ca ti-ai batut joc sau ceva.

| ando3 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! daca as fi putut v-as fi dat tuturor funda!

| ando3 explică:

Iti multumesc mult pentru sfat! de acum o sa incerc sa nu-i mai bag pe ceilalti in seama si o sa-mi vad de treburile mele. Multumesc inca o data!

| jess19 a răspuns:

Stai linistita! nu te mai consuma.si eu sunt la fel.pun suflet la orice.Incearca sa apelezi la sentimente fata de pr. tale. Sunt sigura ca si ele au tinut si inca tin la tine si au avut momente cand, chiar aveau nevoie de o pr. ca tine, chiar daca acum au gresit.nimeni nu-i perfect. Stiu cum e sa te simti dezamagita de pr cei mai buni dar o sa treci peste.
Mult succes! Bafta!