| vladdd16 a întrebat:

Ce se invata la facultatea de psihologie? E grea?

2 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Da e o facultate destul de grea. Dunt ft ft multi termeni noi si niste explicatii de sta mata-n coada. Eu sunt a 10-a si mi se pare foarte naspa si am numai am ora, insa am o prietena care are 2 ore si preda foarte mult si sunt destul de intortochiate. Ca sa inveti o definitie de aia iti ia 15 minute chatterbox. Consider ca nu merita sa mai faci la ora actuala aceasta facultate pentru ca sunt 1000 de cabinete psihologice si mi se pare naspa pentru ca iti da o definitie cu termeni ft complicati si desigur intortocheata pentru a parea mai stiintifica, insa repet este dor parerea mea. Daca tie iti place urmeaz-o, dar nu prea vei scoate multi bani din asta. Succes:*

| Lisadream a răspuns:

Facultatea de psiho din Constanta are examene orale, inclusiv cel de admitere. Mie nu mi s-a parut o facultate grea pentru ca mi-a placut. Insa ai foarte mult de citit, se cer referate, lucrari. Dintre materii: psihologia muncii, psihologie organizationala, psihologie sociala, statistica, logica, fundamentele psihologiei, psihodiagnostic, sociologie, psihologie militara, psihologia varstelor si mai sunt. Dupa facultate poti opta pentru postul de consilier scolar intr-un liceu sau profesor de psihologie. Insa daca vrei sa lucrezi la cabinet ca psiholog iti mai trebuiesc niste acte, avize pentru utilizarea testelor. Pentru psihoterapie (sa lucrezi cu oamenii pe problemele lor) trebuie sa mai urmezi dupa facultate niste cursuri de formare. Acestea mai dureaza vreo 2 ani si sunt destul de costisitoare.