| UsersBoss a întrebat:

Ce semnifica si cum se numeste medalionul in forma de piramida de la gatul lui Dan Balan (il vedeti la imagini cu Dan Balan pe google. FUNDA.

Răspuns Câştigător
| VERSGAGA a răspuns:

Hello!
Este un triunghi intors. Triunghiul intors semnifica simbolul inimii. Triunghiul cu un unghi in partea inferioara este si un simbol ezoteric al feminitatii divine, sau a puterii feminine, in general (multi au aflat lucrul acesta din "Codul lui DaVinci). Un astfel de triunghi este punctul central Muladhara, sau chakra radacinii, semnificand radacina izvorului puterii primare sau fortei sexuale. In punctul inferior al triunghiului este declansata scanteia care aduce caldura intensa celelorlalte chackre ale sirei spinarii. Imagini ale triunghiului intors pot fi regasite in chackrele din plexul solar (Manipura), inima (Anahata), gat (Vishudha) si al treilea ochi (Ajna).
Poti citi mai multe aici: http://www.diane.ro/2009/05/inima-simbol-si-semnificatie.html

Funda? :D