| andrreeaP a întrebat:

Ce studiezi la facultatea de drept? Si ce poti deveni apoi?

4 răspunsuri:
| paramore_7972 a răspuns:

Poti deveni si notar

| Azµre a răspuns:

Toate ramurile de drept.
Eu sunt student al facultatii de drept
Drept Civil
Drept Constitutional
Drept Parlamentar
Drept International
Istoria Statului Si Dreptului Romanesc
Istoria Civilizatiilor Crestine
Drept Penal
Drept European
Teoria Generala A Dreptului
Metacriminologie
Criminalistica
Logica
Psihologie Judiciara
Etc Etc.
Aproximativ toate ramurile de drept + optionale
Cu licenta iesi jurist, consilier, poti lucra in administratia publica, in politica, tot ce tine de administratie si de politica.
Ca sa te faci avocat trebuie sa dai la barou mai faci vreo 5 ani de practica si multe altele.
Ca sa te faci notar la fel, trebuie sa dai un examen sa faci practica etc etc.
Poti sa faci pe urma Procuratura, sau scoala de magistrati cum se mai numeste, si sa iesi procuror sau judecator.
In principiu e futai al dracu, mult de invatat. Daca vii de la un profil real de mate info sau fizica, nu are rost sa faci dreptul pentru ca este foarte greu si mult de invatat.

| adelina899 a răspuns:

Avocat

| mgvr a răspuns:

La drept studiezi chestii de istorie, civica, stiinte sociale (o sa ai de invatat si constitutia) si dupa poti deveni avocat, judecator, procuror...