| Annis a întrebat:

Ce sugereaza epitetul?

Răspuns Câştigător
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Epitetul
Este figura de stil care consta in determinarea unui substantiv sau verb printr-un adjectiv, adverb, scotand in evidenta trasaturile lucrurilor, fiintelor sau actiunilor care
l-au impresionat pe scriitor.

5 răspunsuri:
| antropofob a răspuns:

Sugereaza sa citim mai mult.

| RoWind a răspuns:

Epitetul exprimă o însușire deosebită a unui obiect, prezentându-l într-o lumină nouă, aparte.

| JohnCena10000 a răspuns:

El exprimă o însușire deosebită a unui obiect, lucru etc. exemplu :miere aurita

| theodora206 a răspuns:

Exprima o insusire deosebita a unui obiect, o imagine artistica