| ailin a întrebat:

"Cei ce se iubesc au drept de viata si de moarte unul asupra celuilalt" (C.Petrescu). Ce parere aveti de afirmatia asta? Sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
| Sara a răspuns:

Nu, nici de cum. Cand iubesti, iubesti nu esti sub suzeranitatea altuia si nici tu asupra lui. Dragoste nu egal domnare. Dragostea consta in egalitatea in drepturi. Nu cred ca aceasta afirmatie este tocmai ok, caci eu, una, nu m as indura sa fiu atat de autoritara intr-o relatie. Oricine isi are propria vata nu trebuie depinsa de altul, mai mult sau mai putin.

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Niciodata nu mi-a placut tipul asta C.Petrescuraised eyebrows
Are niste idei cel putin bizare despre viatahappy

mira
| mira a răspuns:

Este punctul de vedere al personajului principal care aspira la o dragoste absoluta.In roman nu avem de a face cu un om comun ci cu un insetat de absolut, cu un om care" a vazut idei". In viata lucrurile stau cu totul altfel. O anume flexibilitate si diplomatie trebuie sa fie prezente intr-o relatie de cuplu fara ca acestea sa intineze iubirea.

| gyo a răspuns:

Nu prea sunt de acord cu acest citat, intr-adevar daca esti cu cineva ai anumite drepturi, dar dreptul de viata si de moarte mi se pare prea mult.Cand iubesti pe cineva cu adevarat te-ai sacrifica pentru acea persoana dar in nici un caz nu ai vrea sa-i faci rau.:*:*

| Popescu Olivia a răspuns:

Asa o fi filozofii mereu au dreptate thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei, prozatorii intotdeauna au avansat "lucruri traznite "!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost crescut de o doică din familia subcomisarului de poliţie Tudor Popescu, gandirea s-a format pe masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pentru ca a fost crescut de matusa politistului, ce sa invete?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu intotdeauna cei ce iubesc au frept de viata si de moarte unul asupra celuilalt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O argumentare gasesc si eu?! Poate face cineva o argumentare a acestui citat? Va rog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o relatie ai atat drepturi cat si obligatii.nu poti sa actionezi de capul tau, trebuie sa tii cont si de parerea si nevoile partemerului, dar nimic nu iti da drept de viata si de moarte asupra unei persoane...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Camil Petrescu nu s-a referit la viata si moarte propriu-zis, este doar o metafora. Daca el o iubeste pe ea si ea i se daruieste, atunci ea ii da viata. Daca nu il accepta, ii "ia viata". La asta se refera. Doi oameni ce se iubesc pot oricand sa se raneasca sentimental unul pe celalalt.