| metalman a întrebat:

Cer este diferenta dintre Romani si moldovenii de peste Prut?

3 răspunsuri:
| ButterflyWings a răspuns:

E o intrebare gresita deoarece Basarabia este o regiune care a apartinut Romaniei.E ca si cum am intreba care este diferenta intre romani si ardeleni, sau intre romani si banateni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta sta in mentalitatea lor.Cei de dincoace de pe malul care apartine Romaniei le-am spus mereu "fratii nostri"de peste Prut.Dar si ei intr-o perioada ne spuneau tot frati dar sub alta forma;"Fratii mei de peste Prut/Haideti in cur..."ceva care rimeaza.Acum nu stiu daca era directiva comunista dar ne-au cam dat sus o perioada cind spuneau ca;"Noi nu sintem romani ci moldoveni"

| DOWN a răspuns:

Moldovenii de peste Prut vorbesc o romana mai diferita decat a nostra, dar in N se vorbeste si rusa
Romanii vorbesc romana