| IJustDontCare a întrebat:

Chiar daca numele meu transmite alt mesaj, cand este vorba de prieteni: imi pasa! In seara aceata am dat DIN GRESEALA peste o conversatie a celei mai bune prietene si am aflat ca in ziua urmatoare urma sa se uite la un film cu 3 persoane, dar mie nu mi-a spus nimic. Era prea tentant, nu m-am putut abtine, deci am citit mai departe si am aflat ca ea nu m-a chemat pentru ca nu are chef de 'persoane ca mine'. si " vorbim mai tarziu trebuie sa plec la y straight facestraight facestraight face". Deci "trebuie"?! si "straight facestraight facestraight face"?! Nu era obligata sa vina la mine, a acceptat de buna voie, totusi...
Eu eram mereu fata care credea in povestea "celor mai buni prieteni" si ma comportam ca atare. Daca aflam ceva nou, se intampla ceva, vroiam sa ies sau pur si simplu ma plictiseam ii spuneam, si deodata ma simteam mai bine. In ultimul timp ea a devenit mult mai sociabila si si-a largit grupul de prieteni pe mine lasandu-ma la oparte.
Sunt cam dezamagita pentru ca se pare am ramas singura. Niciodata nu m-am gandit ca prietenia noastra s-ar putea termina, mai ales asa si as vrea sa ii arat ca pot trai si fara ea, dar se pare ca in timp ce ea isi facea prieteni noi, eu am ramas in urma cu lista, nemaiavand la cine apela. Adica de fiecare data cand mergeam undeva, ea venea si ne simteam foarte bine, iar acum realizez ca nu mai am pe cine chema. Am petrecut atat de mult timp cu ea incat celelalte persoane au disparut de pe lista iar eu nu vreau sa raman singura.

Scuzati-ma ca v-ati pierdut 2 minute din viata citind asta dar simteam nevoie sa o scriu undeva.

Si totusi, intrebarea mea este: Ce sa fac cu aceasta prietena cu doua fete a mea? Si cum sa trec peste? [nu mai sunt atat de sociabila precum eram, din cauza ca mi-am lasat increderea in sine undeva pe drumul pana aici ]
Poate povestea mea e mai copilaroasa dar uitati-va si vi cat e ceasul. Nu m-am putut exxprima mai bine laughing [15 ani]

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Scurt pe 2, prefate ca nu stii nimic, e cel mai ok, cand e momentu mai ok loveste-o
Eu sincer,nu cred in prieteni,nu vrea sa isi petreaca timpul cu tine?
e ok,poti supravietui cu asta,in fond nu e vreo printesa,amu nu poti forta pe nimeni sa se uite la filme cu tine,nu?
sau invers, ea nu te poate forta sa vi sau sa nu vi.
E viata ei, nu a vrut, e problema ei.
Problema ta e in felu urmator.
Maturizeaza-te mai mult ca ea, arata-i ca a ramas o copila proasta, si face greseli de copila proasta.
Eu merg pe 2 criteri in viata.
1.ce nu te distruge, te face mai puternic.
2.de ce iti e frica, de aia nu scapi.
si mai fac unele chestiihappy
Cum ar fi :
1. Imi place sa rasucesc cutitul in 'rana' singur.
2. Imi place mai mult cand rasucesc cutitul in rana la un 'prieten' care imi face faze din asteawinking
Dar ca sa poti rasuci cutitul in rana la cineva, trebuie sa fi constient de durerea cauzatahappy
Eu de aia ma 'expun' la aceea durere cand am ocazie, sa fiu 'imun' happy

| FunKyPunKyGirl a răspuns:

Mda. interesanta poveste..chiar te inteleg. eu in locul tau i`as spune in fata totul si ce cred eu. As intreba`o daca mai vrea sa mai fim prietene sau nu si daca cu toate prietenele ei a fost falsa. Succes! :*

| HighParadox a răspuns:

Eu as spune ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea fata-n fata. Sa o intrebi de ce anume s-a schimbat atat de mult; sa-i marturisesti ca ti-e cea mai buna prietena si ca tii atat de mult la prietenia voastra.
In caz ca ea chiar nu vrea sa iti mai dea atentie : Stai linistita, prietenii vin si pleaca (da-i incolo pe cei ce nu te merita). Fii sigura ca o sa intalnesti, exact cand nu te astepti, persoane mult mai potrivite daca aceasta nu este.
Bineinteles asta nu e un motiv sa nu lupti pentru prietenia voastra.dar daca pentru ea nu mai conteaza, atunci... Trebuie sa iti recapeti increderea in tine, sa stii cum sa fii independenta.
Deci, in concluzie, vorbeste cu ea si rezolva aceasta mica problema.
Mult noroc si sper sa va intelegi la fel de bine ca inainte, sa nu te mai simti atat de singura.