| BrokenAndDark a întrebat:

Cine imi poate rezolva exercitiile astea? Cel putin unul dintre ele happy FUNDA

1. Suma termenilor al doilea şi al patrulea, ai unei progresii aritmetice, este 16, iar produsul primului termen, cu al cincilea termen este 28. Află primul termen şi raţia acestei progresii.

2. Să se determine x, astfel încât numerele: 3x – 10, 5x – 12, x2 – 2 să fie în progresie aritmetică.

3. Suma a trei numere în progresie aritmetică este 30, iar produsul lor este 910. Aflaţi numerele.

4. Măsurile unghiurilor unui triunghi dreptunghic, sunt în progresie aritmetică. Aflaţi cele trei măsuri.

5. În şirul numerelor naturale impare: 1, 3, 5, 7, …. să se afle rangul termenului 5561.

6. Aflaţi x din ecuaţiile: a) 1+3+5+….+x = 169.

b) (x+1) + (x+3) + (x+5)+….+.(x+25) = 338.

c) x+(x+5) + (x+10) +….+(x+100) = 2100.

7. Să se determine formula termenului general şi raţia unei progresii aritmetice, dacă suma primilor

n termeni verifică egalitatea: a) Sn = 7n2 – 5n; b) Sn + Sn+1 = (n+1)2.

8.Probaţi că şirurile: a) an = 3n2, n1; b) an = n+2, n1, nu reprezintă progresii aritmetice.

9. Pentru orice nN*, suma primilor n termeni ai şirului (an) este Sn = 3n2 +4n.

a) Aflaţi termenul general al şirului.

b) Arătaţi că şirul este o progresie aritmetică; calculaţi primii 5 termeni.

Răspuns Câştigător
| Allleeeeeeeee a răspuns:

6. Aflaţi x din ecuaţiile: a) 1+3+5+….+x = 169.
Deci: Este suma lui Gaus.
1+3+5+….+x = 169.
= 169 • 169 • ( 169+1 )
= 28, 561 • 170
= 4855370
big grin. Funda? puppy dog eyes

1 răspuns:
| Hieer a răspuns:

2.cred ca asa se face da nu-s sigura:
3x-10
x-10-3
x-7

si asa le faci pe toate...

La celelalte e cam mult de scris...laughing
Inceaca sa le faci si tu. Ca la un test nu scrii pe TPU subiectele, si nu ti le face nimeni.

Sper ca te-am ajutat!