| KIRY02 a întrebat:

Cine imi poate spune ce boli sunt in Orientul Mijlociu? dau funda si puncte

Răspuns Câştigător
| Piuliță a răspuns:

Noi cercetari sugereaza de mijloc-boala ureche ar putea creste vulnerabilitatea popoarelor la dezvoltarea schizofreniei.
Studiul, publicat in numarul din septembrie a British Journal of Psychiatry arata o asociere intre mai mare de mijloc, boala ureche si schizofrenia decat a fost gasit intr-un studiu similar efectuat in 1995.
Acest ultim studiu, de asemenea, prezinta o crestere a cote de a dezvolta schizofrenie, in cazul in care o persoana experientele de mijloc stanga fata-verso-boala, comparativ cu urechea dreapta fata-verso sau de mijloc bilaterale-boala ureche.
Teoria aceasta boala ureche poate provoca nebunie de iritant creier dateaza de la 1890. Apropierea fata de ureche pentru creier a fost considerat a fi de o importanta deosebita, cu un studiu publicat in anul 1927 ratele de raportare a bolii ureche, in 66% din 200 de persoane certificate nebun.
Cu toate acestea, ipoteza ca o infectie a urechii poate cauza iritatii la nivelul creierului de deasupra a beneficiat de un interes scazut. In schimb, o atentie a fost platita la rolul de afectarea auzului in dezvoltarea de tulburari paranoide la varstnici.
In acest studiu, cercetatorii au stabilit pentru a stabili rata de mijloc-urechii boala de pre-datarea cu debut de schizofrenie. Optzeci si patru pacienti cu schizofrenie care traiesc in West Lancashire au fost identificate. Fiecare pacient a fost dublata cu patru non-psihiatrice controalele care au fost de acelasi sex, varsta, si s-au nascut intr-o perioada similara a anului. Acest lucru a fost de a limita efectele sezonier, deoarece un exces de Nasteri in iarna a fost propus ca un factor posibil in schizofrenie.
O istorie a bolii ureche pentru fiecare pacient a fost obtinut de la practica lor generale de inregistrari medicale. Informatii suplimentare asupra simptomelor a fost, de asemenea, colectate pentru 84 de pacienti cu schizofrenie (grupul de caz).
Studiul a constatat ca rata de mijloc-urechii boala de pre-datarea debutul de schizofrenie a fost mai mare in grupul caz, decat in grupul de control. Halucinatii auditive, de asemenea, s-au dovedit a fi in mod semnificativ asociate cu mijlocul-ureche boala de pre-Dating schizofrenie.
Cercetatorii au ajuns la concluzia ca de mijloc-boala ureche poate fi un alt factor etiologici persoanele care creste o vulnerabilitate pentru a schizofreniei in curs de dezvoltare - o asociatie care este demn de continuarea cercetarilor.
Referinta:
Orientul Mijlociu-boala ureche si schizofrenia: studiu de caz de control.
Mason P, Rimmer M, Richman A, Garg G, Johnson J si Mottram P (2008)
British Journal of Psychiatry, 193:192-196
Royal College of psihiatri
Royal College of Psihiatrii este organismul profesional si educationale pentru psihiatri in Regatul Unit si Republica Irlanda. Ne promovarea sanatatii mintale de:
- Stabilirea standardelor si promovarea excelentei in ingrijirea sanatatii mintale
- Imbunatatirea intelegerii prin cercetare si educatie
- Care sa conduca, reprezentand, de formare si de sprijin psihiatri
- Lucrul cu pacientii, ingrijitorii si organizatiile lor
funda?