| madymadymadymady a întrebat:

Cine imi spune si mie de ce sasuke il omoara pe itachii si pe orochimaru?

Răspuns Câştigător
| NewSummer2013 a răspuns:

Pfff poveste lunga...

Poi Itachi (pe vremea cand Sasuke era mic) a omorat tot clanul Uciha (scuze-ma daca n-am scris corect numele, dar nu m-am mai uitat de 3 ani la anime)

Iar in acest clan "Uciha", facea parte bineinteles si parintii lui Sasuke (pe care acesta ii iubea extrem de mult, mai ales pe mama sa) Iar Sasuke a vazut toata scena cand parintii lui au fost omorati de fratele sau mai mare Itachi. Iar dupa ce acesta si-a treminat treaba, vine la Sasuke si ii spune : " Ma urasti? Atunci trebuie sa devii puternik pentru a-ti razbuna familia"

Ei bine Sasuke a crescut mare...

Si a trebuit sa dea examene. In timpul unuia dintre examene, Sasuke se intalneste cu Orochimaru. Acesta il testeaza sa vada cat de puternik este actual (deoarece orocimaru cauta un trup puternik, ca sa se mute in el, fiindca trupul lui actual, datorita faptelor sale din trecut a devenit mai mult ca un demon. Si mnah...el a aflat ca mai exista unul din clanul Uchiha, unul ramas... Orocimaru stiia clar ca acest clan este cel mai puternik din sat de aceea vroia carpul lui Sasuke, ca sa devin corpul sau!)

Si l-a testat pe Sasuke. A observat ca este inca in "dezvoltare", nu are inca calitatiile Uciha necesare. Si l-a mai lasat. Dar i-a pus un semn pe gat. Si a plecat.

Acest semn era malefic si l-a chinuit mult pe Sasuke cand incerca sa-si adune ceacra, si in general in timpul antrenamentelor si tot. Greu i-a mai fost! Kukashi i-a pus un sigiliu pe semn ca sa nu poata lua "controlul" asupra lui Sasuke.

Dar in cele din urma sigiliul s-a spart. Sasuke a devenit constiient de puterea semnului si a devenit si mai constiient ca cel care i-a dat semnul are toata puterea necesara lui. (sasuke cauta putere ca sa-si razbune clanul, adica sa-l omoare pe itachi)

Ok. S-a dus l-a orocimaru. A facut antrenamente cu el. A devenit foarte puternik. Dar Sasuke a aflat de planul lui Orocimaru (ca vroia sa-i ia corpul) asa ca l-a ucis.

Mai apoi si-a intemeiat o echipa, cu care l-a vanat pe Itachi.
In cele din urma la prins si in urma unei batalii sangeroase, l-a omorat.

Ultimele cuvinte ale lui Itachi au fost: "Ai devenit destul de puternik. Sunt mandru de tine." Si a murit.

Dar mai apoi Sasuke a aflat ca facuse o mare greseala! Itachi nu a omorat de buna voie familia lui Sasuke, ci a fost fortat de conducerea satului. Fiindca clanul Uchiha (asa cum am mai spus era cel mai puternik clan din sat) urma sa i-a conducerea satului.

Asa ca s-a facut o sedinta, la care a participat si Itachi. Si el a trebuit sa aleaga " Binele clanului sau (adica se preia ei conducerea) sau binele satului".

Iar Itachi a ales binele Satului. Deaceea a omorat restul clanului, dar pe fratele sau mai mic (sasuke) nu a putut sa-l omoare. Tinea prea mult la el. Asa ca l-a lasat in viata, ca acesta la randul sau sa creasca sa devina puternik si sa-l omoare (pe itachi) ca sa-si mai curete din pacate. Astfel Itachi avea inima curata.

Si asa a fost.

Sasuke afland acestea a suferit mult Si a jurat sa se razbune pe sat.