| PicSiPoc08 a întrebat:

Cine imi zice si mie rugaciuniii in afara de tatal nostru cine imi da mai multe am nevoie pentru o amika de-a mea funda+vot mersi

Răspuns Câştigător
| BeHappyForMe a răspuns:

Imparate ceresc, mangaietorule
Duhul adevarului care pretutindenea esti
Si toate le implinesti,
Vistier al bunatatilor si datatorule de viata
Vino si te salasluieste intru noi
Si ne curateste pe noi de toata intinaciunea
Si mantuieste-ne bunule sufletele noastre.

Amin!

red intru unul Dumnezeu, Tatal Atotiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute.

Si intru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii. Lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut.

Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara, si S-a facut om.

Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat.

Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi.

Si S-a suit la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui Imparatie nu va avea sfarsit.

Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu fiul este inchinat si slavit, Carele a grait prin prooroci.

Intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.

Marturisesc un Botez, intru iertarea pacatelor.

Astept invierea mortilor.

Si viata veacului ce va sa fie. Amin

Doamne, noaptea a trecut
Si noi liniste-am avut:
Al Tau inger prea iubit
Cu-ngrijire ne-a pazit
Doamne, da-ne ajutor
Sa avem in toate spor
Voile sa-ti implinim
Fii tai iubiti sa fim!

Doamne, Tie ma rog, tine pe fratii mei (fratele meu) si surorile mele (sora mea), dandu-le lor sanatate, viata lunga si darul Tau cel sfant, ca sa umble in caile Tale si sa faca cele ce sunt dupa voia Ta cea sfanta. Da-ne, Doamne, de acum pana la capatul vietii, sa ne iubim si sa ne cinstim unii pe altii,- caci ce este mai bun si mai frumos decat a vietui fratii impreuna! Asa, Doamne, asculta rugaciunea noastra si milostiv fii noua, ca bun si iubitor de oameni esti si Tie marire inaltam: Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Cuvine-se cu adevarat, sa Te fericim pe Tine Nascatoare de Dumnezeu;
Cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru.
Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decit serafimii
Care fara stricaciune, pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut,
Pe Tine cea cu adevarat nascatoare de Dumnezeu te marim.

Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea,
Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor,
Bucuria celor mahniti, acoperirea celor necajiti,
vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul meu;
Ajuta-ma ca pe un neputincios, hraneste-ma ca pe un strain.
Necazul meu Il sti; dezleaga-l precum vrei, ca n-am ajutor afara de tine,
Nici alta folositoare grabnica, nici alta mangaietoare buna afara de tine,
Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor.
Amin.

Doamne Iisuse Hristoase, pentru rugaciunile
preasfintei Maicii Tale, binecuvanteaza, acum si pururea si in vecii vecilor.
Amin.

Din somn sculandu-ma, multumescu-ti Tie, Prea Sfanta Treime, ca pentru multa bunatatea Ta si pentru indelunga Ta rabdare nu Te-ai maniat pe mine lenesul si pacatosul, nici nu m-ai pierdut cu faradelegile mele; ci ai facut iubire de oameni, dupa obicei, si in deznadajduire zacand eu, m-ai ridicat, ca sa maresc si sa slavesc puterea Ta. Deci, acum, lumineaza-mi ochii gandului, deschide-mi gura ca sa invat cuvintele Tale, sa inteleg poruncile Tale, sa fac voia Ta, sa-Ti cant in marturisirea inimii si sa laud Prea Sfant numele Tau: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Rugaciunea Sfantului Macarie

Doamne, curateste-ma pe mine pacatosul, pentru ca nu am facut nimic bun in fata Ta; izbaveste-ma de cel rau si faca-se voia Ta cu mine, ca sa-mi pot deschide gura si sa pot slavi numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, acum si in vecii vecilor. Amin.

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Înafara de tatal nostru printre rugaciunile ortodoxe este ''crezul''. Crezul este simbolul credintei ortodoxe si vine de la cuvantul latinesc ''credo'' care inseamna ''eu cred''.

| RoxAnana a răspuns:

Cred intru unul Dumnezeu, Tatal Atotiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute.

Si intru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii. Lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut.

Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara, si S-a facut om.

Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat.

Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi.

Si S-a suit la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui Imparatie nu va avea sfarsit.

Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu fiul este inchinat si slavit, Carele a grait prin prooroci.

Intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.

Marturisesc un Botez, intru iertarea pacatelor.

Astept invierea mortilor.

Si viata veacului ce va sa fie. Amin

http://www.crestinortodox.ro/rugaciuni/rugaciuni-incepatoare-72532.html

| alexy a răspuns:

Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarului, care pretutindenea esti si pe toate le implinesti, Vistierul bunatatii si Datatorule de viata, Vino si Te salasluieste intru noi si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste Bunule sufletele noastre.
Invredniceste-ne, Doamne, in ziua aceasta fara de pacatsa ne pazim noi.Bine esti cuvantat Doamne Dumnezeul parintilor nostri si laudat si prea slavit este numele Tau in veci.Amin.Fie Doamne invata-ma indreptarile Tale.Bine esti cuvantat Stapane, intelepteste-ma cu indreptarile Tale.Doamne mila Ta in veac, lucrurile mainilor Tale nu le trece cu vederea; tie ti se cuvine lauda, Tie ti se cuvine cantare, Tie slava se cuvine; Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor Amin
Prea Sfanta Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, cu sfinhtele si cu atotputernicele Tale rugaciuni, departeaza de la mine, umilitul si ticalosul Tau rob, deznadajduirea, uitarea, neintelegerea, neingrijirea si toate gandurile necurate, viclene si blestematoare de la ticaloasa mea inima si de la intunecata mea minte.Si stinge vapaia patimilor mele, ca sarac sunt si pacatos si ma scapa de toate lucrurile cele rele.Ca binecuvantata esti de toate neamurile si prea cinstitul Tau nume se mareste in vecii vecilor.Amin
Ingere a lui Hristos, pazitorul meu cel sfant si acoperamantul sufletului si al trupului meu iarta-mi toate cate am gresit in ziua de astazi si de toata viclenia vrajmasului meu celui potrivnic ma scapa, ca sa nu maniu cu nici un pacat pe Dumnezeul meu.Roaga-te pentru mine pacatosul si nevrednicul robul tau ca sa ma arat partas bunatatii si indurarii Prea Sfintei Treimi, a Maicii Domnului si tuturor sfintilor.Amin
Sunt destule? Sper ca prietenei tale i-au fost de ajutor.

| barcelonamessi a răspuns:

Fecioara, bucurate de ceea ce esti plina de dar
maria, domnul este cu tine
si binecuvantata esti tu printre femei
si bine cuvantat este rodul trupului tau, isus
sfanta maria, mama lui dumnezeu
roaga-te si pentru noi pacatosii
acum si-n ora mortii noastre
AMIN