| BeeFree a întrebat:

Cine ma ajuta sa comentez personificarea ochii tai imi spun fara cuvinte si metafora dulcea mea lumina ( din vorbeste-ncet de mihai eminescu)

Răspuns Câştigător
| NymphetamineGx a răspuns:

La prima: Ochii iubitei ii " vorbesc " eului liric ( daca este poezie ) sau personajului ( daca e text ). Prin ochi ea ii transmite tot ce el doreste sa stie, neavand nevoie de cuvinte. Aceasta personificare poate relifa si dragostea ei fata de el, deoarece iubirea ii face sa uite de cuvinte; de asemenea poate exprima si sinceritatea deoarece ochii nu au cum sa minta neavand un mijloc de transmitere directa, el " citeste " in ochii ei ceea ce vrea sa afle. Si la a doua mi'e lene sa caut poezia laughing.