| Ruines a întrebat:

Cine stie cum se calculeaza media de admitere la liceu in 2013?

Răspuns Câştigător
| Arex a răspuns:

Conform Ministerului Educatiei, media de admitere pentru absolventii din promotiile 2011 si 2012 reprezinta media aritmetica intre cea generala la Evaluarea Nationala sustinuta de absolventii clasei a VIII-a si media generala de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a.

Media se calculeaza dupa urmatoarea formula: MA= (ABS+EN)/2. Unde MA = media de admitere, ABS = media generala de absolvire a claselor V-VIII, iar EN= media generala obtinuta la Evaluarea Nationala sustinuta de absolventii clasei a VIII-a.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat